Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

YouTube Analitikleri Kripto Piyasasını Tahmin Etmek için Kullanılabilir mi?

Kripto ile ilgili popüler YouTube kanallarının izleyici ve abonelerindeki değişiklikleri izlemek, perakende yatırımcı duyarlılığı ve yaklaşan piyasa eğilimleri hakkında fikir verebilir.

19 Ekim 2023 15:39

Güncellenme: 19 Ekim 2023 15:56

Abone olduğunuz, kripto ile ilgili YouTube kanallarının sayısını ve bu videoları izlemek için bir günde harcadığınız saatleri göz önünde bulundurun. Şimdi de bu rakamları her kanalın abone sayısıyla çarpın.


Kripto araştırma şirketi Delphi Digital'e göre, hesapladığınız veriler genel nüfusun kripto piyasası hakkında nasıl hissettiğini ölçmek ve büyük piyasa zirveleri ile diplerini tahmin etmek için kullanılabilir.


Delphi araştırma analisti Priyansh Patel, çarşamba günü müşterilere gönderdiği notta, "Kripto ile ilgili popüler YouTube kanallarının ortalama haftalık görüntülemeleri ile abone artışı/düşüşü arasındaki ilişkiyi analiz etmek, perakende katılımına dair fikir verebilir" dedi.


Patel, "Mükemmel olmasa da, bu alternatif metrikleri kullanmak, piyasa eğilimi ve perakende katılımının etkisi hakkında bazı değerli bilgiler sağlıyor" diye ekledi.


Perakende yatırımcılar genellikle rallilere en son katılan kişilerdir ve bu kişiler yatırım kararlarını çoğunlukla YouTube ya da forumlar gibi ücretsiz olarak erişilebilen kaynaklar aracılığıyla alırlar. Bu nedenle, YouTube kanallarının izlenme sayısındaki artış, tıpkı Google arama trendleri veya yatırımcı duyarlılığı anketleri gibi karşıt bir gösterge olarak görülebilir.


Deneyimli trader’lar ve profesyonel yatırımcılar, perakende yatırımcı odaklı duyarlılık göstergelerini karşıt göstergeler olarak kullanırlar. Örneğin, duyarlılık kötüye gittiğinde varlık satın alırlar ancak duyarlılık iyiye döndüğünde bu varlıkları satarlar.


Delphi tarafından izlenen veriler, The Moon, BitBoy Crypto, DataDash, EllioTrades Crypto ve Ivan on Tech gibi popüler kanalların görüntüleme ve abone sayılarındaki haftalık değişimin kriptodaki ani yükseliş ve düşüş döngüleriyle eşleştiğini gösteriyor.Mesela bu grafik, The Moon ve Ivan on Tech kanallarının 2021’de bitcoin’in (BTC) 60 bin dolar zirvesine çıkıp 30 bin dolara hızla düşmesi sırasında yaşadıkları haftalık abone artışlarını gösteriyor.


Ancak kripto para birimi Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69 bin dolara yükselse de iki kanalda da büyük bir fark yaratmıyor. Sonraki 12 ayda ise izleyici ve abone sayısındaki haftalık artış, düşüş eğilimli piyasa trendlerini işaret ediyor.


Daha da önemlisi, bitcoin'in yıl başından bu yana yüzde 70'in üzerindeki kazanç sağlaması her iki kanalda da abone ve izleyici sayısını etkilemiyor. Bu da genel popülasyonun geçen yılki acımasız ayı piyasasını atlatamadığını gösteriyor.


Delphi'ye göre, diğer popüler sosyal medya platformlarının analizi de YouTube izleyici sayısı kadar etkili olabilir.


Daha Fazla Oku

    youtubekriptopiyasalarBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk