Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Yılın Son Gününe Yaklaşırken, Piyasada Aşağı Yönlü Hareketlilik Hakim

Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto paraların çoğunluğunda kırmızı bir görünüm söz konusu.

29 Aralık 2022 12:13

Güncellenme: 29 Aralık 2022 12:17

Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin dünden beri yüzde 0,74’lük değer kaybederek 16 bin 520 dolardan işlem görüyor.

2022 yılının kripto piyasasındaki en önemli gelişmelerinden birine sahne olarak blokzincirinde kökten değişikliklere giderek proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un fiyat performansıysa Bitcoin’le benzerlik gösteriyor. Düne kıyasla yüzde 0,25 değer kaybeden Ethereum şu sıralar 1,191 dolardan işlem görüyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralardaki düşüş ise nispeten daha sert: XRP yüzde 3,18’lik ve Cardano (ADA) ise yüzde 2,85’lik değer kaybı yaşamış durumda.


2023'e dair olumsuz düşünenler de var


CoinDesk’e konuşan Zincir üstünde merkeziyetsiz finans uygulamalarına ev sahipliği yapan platform Umee’nin kurucusu ve CEO’su Brent Xu, piyasaların geleceğine dair oldukça karanlık bir görüşü savunuyor: “Piyasalar ikinci ve üçüncü çeyrekte dibe vuracak” diye konuşan Xu ekliyor: “Önümüzdeki altı ila 12 ay arasında, belki de 18 ayda, olumsuz piyasa duyarlılığı göreceğiz.” Xu yine de uzun vadede “daha iyi gelişmeler” beklediğini söylüyor.


Piyasanın genelinde aşağı yönlü bir hareketlilik hakimiyetini sürdürse de son 24 saatte yatırımcısını sevindiren kripto paralar da söz konusu. Düne kıyasla yüzde 26,25’lik yükseliş kaydederek son 24 saatin en çok kazandıran kripto parası Enzyme (MLN) olurken, Bitcoin SV (BSV) yüzde 4,37’lik, Celo (CELO) yüzde 3,78’lik ve Spell Token (SPELL) ise yüzde 3,56’lık artış kaydetmiş durumda.


Kripto piyasasında son 24 saatte en çok kaybettiren kripto para ise yüzde 16,11’lik düşüşüyle Samoyedcoin (SAMO) olurken, Bitcoin Gold (BTG) yüzde 16, Polymath Network yüzde 12,54, Serum (SRM) yüzde 9,55 ve Celsius (CEL) ise yüzde 7,3 değer kaybetmiş durumda.


Piyasalardaki yıl sonu rehaveti ise kısmen de olsa sürüyor. Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 1,35’lik, Dow Jones yüzde 1,10’luk ve S&P 500 ise yüzde 1,2’lik düşüşle kapamış vaziyette.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ETF Umutlarına Kapılan Ether Yatırımcıları 3,500 Doları Hedefliyor

15 Şubat 2024 14:04

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk