Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Yatırımcılar, Binance ve Coinbase’ten Merkeziyetsiz Likit Staking Protokollerine Geçiyor

Kripto analistleri, yatırımcıların merkezi borsa devlerini ETH’lerini merkeziyetsiz alternatiflerde stake’lemek için terk ettiklerini söylüyor. Yatırımcılar, düzenleyicilerin baskıları dolayısıyla bu geçişi yapıyor ve daha yüksek ödüller kovalıyorlar.

3 Mayıs 2023 11:04

Güncellenme: 3 Mayıs 2023 19:49

Merkezi kripto borsasının önde gelen isimleri Binance ve Coinbase, Ethereum’un Shanghai yükseltmesinden bu yana çok büyük meblağlarda staked Ether (ETH) çıkışı yaşadı.


Dune Analytics verilerine göre, Coinbase’in staking platformu 12 Nisan’dan beri net 367 milyon dolarlık çıkışa maruz kaldı. Ödül çekme ve tam çıkışlar dahil tüm çekim işlemleri, yeni yatırım işlemlerini geride bıraktı. Dünyanın en büyük kripto borsası Binance’in staking hizmetleri ise 340 milyon dolarlık net çıkış yaşadı.


Öte yandan, merkeziyetsiz likit staking protokolleri mevduatlarda keskin bir artış yaşadı. En büyük kazanç sağlayanlardan Frax Finance ve Rocket Pool, sırasıyla 56 milyon dolar ve 68 milyon dolarlık net girişler gördü.


Gelişme, Ethereum’un 12 Nisan’da büyük ilgi gören Shanghai yükseltmesinden sonra gerçekleşti. Yükseltme sırasında yatırımcılar, daha önce staking sözleşmelerinde kilitliolan yaklaşık 35 milyon dolarlık token çekme hakkına sahip oldular. Analistler, yükseltmenin 225 milyar dolarlık ağ için önemli bir adım olduğunu, staking katılımının artacağını, kurumsal yatırımcıların ilgisini çekeceğini ve staking hizmetleri arasında rekabet oluşacağını öngörmüşlerdi.


Likidite toplayıcı platform FLUID Finance’in kurucusu ve CEO’su Ahmed İsmail, yükseltmenin merkeziyetsiz likit staking çözümleri için “önemli bir katalizör” olduğunu söyledi.


DefiLlama verilerine göre, yeni mevduatlarla desteklenen Frax ve Rocket Pool’a yatırılan ETH miktarları, son 30 günde sırasıyla yüzde 32,5 ve 31 artmış durumda.


Yaklaşık 11 milyar dolarlık mevduata sahip en büyük merkeziyetsiz likit staking protokolü olan Lido Finance ise 12 Nisan’dan bu yana 28 milyon dolarlık (15,208 ETH) giriş yaşadı.


Düzenleyicilerin baskısı ve daha yüksek verim


Dijital varlık yatırım şirketi 21Shares’in analisti Tom Wan’a göre, geçen yılki iflaslardan sonra düzenleyicilerin baskıları ve merkezi kripto platformlarına azalan ilgi, yatırımcıları merkeziyetsiz likit staking protokollerine yönlendiren nedenler arasında yer alıyor.


Şubat ayında kripto borsası Kraken, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kayıt dışı menkul kıymetler sunmakla suçlanmıştı. Daha sonra borsa, staking hizmetlerini durdurmayı kabul etti. Likit staking token’ları ise uzlaşmanın ardından yükseldi.


Yatırım şirketi Recharge Capital’ın dijital varlıklar başkanı John “Omakase” Lo, düzenleyicilerin merkezi varlıklar üzerindeki baskının devam edebileceğini söyledi ve ekledi:


“Bu belirsizlik ortamı, mevduatlar açısından hiç iyi değil.”


Yatırımcılar, merkeziyetsiz protokollerin sağladığı daha yüksek staking ödüllerinden de etkileniyor olabilir. Şu anda Coinbase ve Binance, ETH staking işlemlerinde yıllık yüzde 4 civarında ödül sunarken, Lido Finance ve Frax Finance gibi protokoller yıllık yüzde 5-7 oranlarını sunuyor.Son çıkışlara rağmen, Binance ve Coinbase en büyük ETH staking sağlayıcıları arasında yer almaya devam ediyor. Bununla birlikte, Binance’in hisseleri yüzde 5,7’den 4,5’e düşerken Coinbase’in hisseleri yüzde 13’ten 12,3’e düşmüş gözüküyor.


Daha Fazla Oku

    stakingEthereum stakingBinanceCoinbaseETH

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk