Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Yatırım Fonları Tether Sabitcoin'leri Short'luyor Bitcoin 20.000 Dolar'ın Altında

Hedge fonlar, USDT’nin rezerv desteği ve sistemik riskleri ile ilgili endişeler sonucu değer kaybetmesi beklentisiyle coin’i giderek daha fazla açığa satıyor; kriptolar düşüyor.

30 Haziran 2022 09:46

Güncellenme: 30 Haziran 2022 10:11

Bitcoin’de (BTC) 10 günden uzun süredir test edilen 20.000 dolarlık direnç noktası bugün kırıldı. Piyasa hacmine göre en büyük kripto para birimi, son 24 saatte yaklaşık %3,5 değer kaybederek bu yazı yayıma hazırlandığı sırada 19.560 dolara gerilemişti. Ethereum (ETH) ise 1.050 dolar seviyesinden işlem görüyor. ETH’de değer kaybı %5’in üzerinde.


Düşüşte sektörden gelen kötü haberlerin etkili olduğu düşünülüyor. Virgin Adaları mahkemesi tarafından verilen kripto hedge fonu Three Arrows Capital'in tasfiye kararı bunlardan biri. 


Oanda kıdemli analisti Edward Moya bir e-postada, "Haber döngüsü kripto piyasaları için oldukça kötüydü. Three Arrows Capital'in çöküşünün daha fazla piyasa bulaşmasına yol açabileceğine dair endişeler artıyor" diye yazdı.


Kriptolar, ABD merkez bankası başkanı Jerome Powell'dan gelen cesaret verici yorumlar üzerine geçen hafta yakaladıkları yükseliş trendini şu an için kaybetmiş görünüyor. Diğer büyük kripto para birimleri de günlerini kırmızıda geçirdi, çoğu önemli ölçüde, SOL yaklaşık %10 değer kaybederken, XLM, DOT, AVAX ve  APE’de de düşüş %5’in üzerinde. Polygon’un MATIC’i ise son 24 saatte yaklaşık %11 değer kaybetti. 


Bu arada, CoinDesk’in haberi, özel ve halka açık kripto madencilerinin Kuzey Amerika'daki devasa tesislerinin inşasını finanse etmek için 2 milyar ila 4 milyar dolar arasında bir yerde borçlu olduklarını ve nasıl hayatta kalınacağına dair zor kararlarla karşı karşıya kaldıklarını ortaya koydu. Finansal hizmetler devi Deutsche Bank tarafından hazırlanan bir rapor, sistemin karmaşıklığı nedeniyle kripto piyasalarının serbest düşüşünün devam edebileceğini söyledi.


Oanda'dan Moya, Bitcoin hakkında karamsardı ve "20.000 dolar seviyesini koruma" mücadelesini ve madencilerin "[grafik işleme birimleri] ile aşırı taahhütte bulundukları için varlıklarının bir kısmını boşaltmak zorunda kalma riskini" belirtti.


Moya, "Ethereum blokzinciri için Proof-of-Stake’e (PoS) büyük geçiş, donanımları finanse etmiş madencilere zarar verebilecek bir oyun değiştiricidir. Bitcoin 17.500 dolar civarındaki son düşük seviyenin altına düşerse, 14.500 dolar seviyesine kadar fazla destek yok" dedi.


Tether açığa satılıyor


Hedge fonları, ABD dolarına sabitlenmiş sabitcoin’lerin, kripto paranın rezerv desteği ve kripto ekosistemindeki sistemik riskler ile ilgili endişeler sonucu değer kaybetmesi beklentisiyle giderek artan bir şekilde tether (USDT) üzerine bahisler koyuyor.


Kripto ticaret fonu Genesis'e göre kısa pozisyonlar "100 milyonlarca" dolar değerinde ve Mayıs ayındaki terraUSD (UST) patlamasından bu yana kazandırmaya devam etti. Bunlar arasında Fir Tree Partners ve Viceroy Research gibi, ihraççı şirketin varlığın gerçek desteği konusundaki şeffaflığını ve denetlenmiş rezervlerin eksikliğini öne sürerek daha önce tether'e karşı bahse giren fonlar yer alıyor.


Genesis'in kurumsal satış başkanı Leon Marshall bu haftanın başlarında bildirildiği üzere, "Tether'e bakan ve onu açığa çıkarmak isteyen geleneksel hedge fonlarının ilgisinde gerçek bir artış oldu" dedi. 


Genesis ve CoinDesk, Digital Currency Group'un bağımsız yan kuruluşlarıdır.


Kripto borsası geliştiricisi ChainUp analisti Jeff Mei bir Telegram mesajında “Yatırımcılar doğal olarak ipten para çekebilmekten endişe duyuyorlar. Varlıklarını transfer etmek için USDC gibi daha güvenli ve daha şeffaf stabilcoinler arıyorlar” dedi.


Bu arada, ChainUp'tan Wei gibi bazıları, açığa satış ipinin mutlaka kötü bir hareket olmadığını öne sürüyor.


“Açığa satış, piyasa fiyatı keşfinin doğal bir parçasıdır. Piyasada bir gerileme olduğunda, daha önce gizlenmiş olan birçok zayıflık su yüzüne çıkmaya başlar” dedi.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Arjantin Copa America Finaline Çıkarken ARG Token İkiye Katlıyor

11 Temmuz 2024 14:42

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk