Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Deutsche Bank: Sistemin Karmaşıklığı Nedeniyle Kriptolardaki Serbest Düşüş Devam Edebilir

Banka, bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin spekülatif, yüksek riskli varlıklar olması nedeniyle merkez bankalarının daralmacı politiklarından orantısız şekilde etkilendiklerini belirtti.

29 Haziran 2022 15:47

Güncellenme: 29 Haziran 2022 16:52

Deutsche Bank (DB) Çarşamba günü yayımladığı bir raporda, sistemin karmaşıklığı nedeniyle kripto piyasalarındaki serbest düşüşün devam edebileceğine vurgu yaptı.


Banka, “Kamu öz sermaye sistemindekiler gibi ortak değerleme modelleri” olmadığı için token fiyatlarını istikrara kavuşturmanın zor olduğunu öne sürdü. Rapora göre ayrıca, kripto para piyasası oldukça parçalanmış durumda.


Raporda, birkaç coin’in spekülatif işlemlerde eş zamanlı kullanılması ile yayılma etkisinin artabileceğine dikkat çekildi. Böylece; piyasalardaki mevcut likidite ne olursa olsun, varlıklar hızla buharlaşabilir, fiyatlara olan güvenin aşınması ile bulaşma olasılığını artabilir.


Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri spekülatif, yüksek riskli varlıklar olduğundan “merkez bankası sıkılaştırmasından orantısız şekilde etkileniyorlar” denilen raporda, bir endişe kaynağı olarak makro risklere yer verildi. 


Rapora göre, ABD Federal Rezervi finansal sıkılaştırma döngüsünü bitirmekten uzak. Avrupa Merkez Bankası (ECB) “henüz yükselmedi” ve Japonya Merkez Bankası (BOJ) “güvenli bir limana bile kargaşa ekleyen piyasa baskılarıyla karşı karşıya.” Bu makro faktörler, ABD'de bir resesyon olasılığı ve yatırımcı karamsarlığı ile güçlendiriliyor. Her ikisi de spekülatif varlıklar için zararlı ve herhangi bir makro şok, kripto para fiyatlarında düşüşleri test edebilir ve “DeFi ekosistemindeki bulaşma risklerini yeniden ateşleyebilir.”


DB ekonomistleri, 2023'te ABD'de bir durgunluk ve Almanya’da Eylül ayında en yüksek %9,1'lik manşet enflasyon öngörüyor. Ekonomistler, günümüzün "küresel stagflasyon rüzgarlarını", enerjinin en iyi performans gösteren endüstri olduğu 1970'lerle karşılaştırdı. Banka, “Bitcoin dijital petrol haline gelmedikçe” performansının yüksek enflasyon döneminde mütevazı olabileceğini da ekledi.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Boğaları Yine Başarısız Oldu Ama Hâlâ Umut Var

12 Temmuz 2024 11:53

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk