Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Voyager Digital’den Gelen Kötü Haberler Sonrası ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan Uyarı

Kripto kredi şirketinin müşterilerinin mevduatlarının sigorta tarafından korunduğuna dair iddiaları reddetmesinin ardından ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu ise herkese ne yapması gerektiğini anlatıyor

1 Ağustos 2022 11:01

Güncellenme: 1 Ağustos 2022 11:44

Voyager Digital’in müşterilerinin fonlarının devlet koruması altına gireceğine dair iddiaları reddetmesinin ardından ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan bankalara yollanan geniş çaplı uyarıda kripto sektöründe faaliyet gösteren ortaklarını gözlemlemeleri istendi.


Mevduat sahiplerine bankalar çöktüğünde sigorta fonu sağlayan kurumun geçtiğimiz Cuma günü bankalara yolladığı mektupta, söz konusu korumanın kripto para şirketleriyle iş yapan bankaları kapsamadığı ifade ediliyor.


Kurumdan yapılan açıklamada, “ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu kripto para saklama şirketlerini, borsalarını, broker’larını, cüzdan tedarikçilerini ya da banka görünümündeki fakat esasen banka olmayan diğer oluşumlar dahil olmak üzere herhangi bir banka dışı kuruluşun iflas, borç ödeyememe ya da temerrüde karşın korumaz” deniliyor.


ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’nun yayımladığı kılavuzda eğer bir bankanın kripto piyasasında faaliyet gösteren iş ortağı “mevduat sigortasının doğası ve ölçeği hakkında yanlış bilgilendirmelerde bulunursa”, bu durumun regüle edilen kredi şirketleri için yasal riskler doğurabileceği ifade ediliyor.


ABD Merkez Bankası ve Federal Mevduat Sigorta Kurumu geçen hafta Voyager CEO’su Stephen Ehrlich’e yolladığı mektupta kripto kredi şirketini müşterilerini, Voyager’ın iflasının ardından varlıklarının mevduat sigortası tarafından korunacağına dair yanlış bilgilendirmekle suçladı.


Toronto merkezli kripto kredi şirketinin New York’taki Metropolitan Commercial Bank’te hesapları bulunuyor ve bu varlıklar Federal Mevduat Sigorta Kurumu tarafından koruma altında, fakat Voyager’ın kendisi değil. Federal Mevduat Sigorta Kurumu şimdiyse Metropolitan gibi bankaların kripto piyasasında faaliyet gösteren iş ortaklarının sorumluluklarını üstlendiklerini ve bu bağlamda takipçi olmalarını talep ediyor.


Kurum, “Kripto şirketleriyle yaptıkları anlaşmalar dahilinde sigortaya tabi bankaların bu şirketlerin risklerini ölçmek ve kontrol etmek adına mevduat sigortasına dair beyanlarını doğrulayıp, takip etmeli ve bu tür yanlış bilgilendirmeleri gidermek için gerekli hamlelerde bulunmalıdır” diyor.  


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jesse Hamilton

Jesse Hamilton, CoinDesk'in Washington merkezli Küresel Politika ve Düzenleme ekibinde yönetici editör yardımcısı. 2022'de CoinDesk'e katılmadan önce, Bloomberg News ve Businessweek'te Wall Street düzenlemelerini de kapsayan on yıldan fazla bir süre çalıştı. Kripto hakkında ne yapılacağına karar vermeye çalışan federal kurumlardakii ilk dedikodular hakkında yazdı. Irak'ta savaş muhabirliği ve gazetelerde polis muhabirliği yaptığı zamanlar da dahil olmak üzere, muhabirlik kariyerinde birçok ulusal ödül kazandı. Jesse, gazetecilik ve tarih okuduğu Western Washington Üniversitesi'nden mezun oldu. Kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin, ABD TÜFE Verileri Öncesinde 63 Bin Dolar Seviyesinde

15 Mayıs 2024 16:38

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk