Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Teknik Analiz: Bitcoin’in “Taker Buy-Sell Oranı” Dalgalanıyor ve Yükselişe İşaret Ediyor

Taker buy-sell oranı, konsolide swap işlemlerinde alıcıların satış hacminin alım hacmine oranını gösterir.

9 Ağustos 2023 11:57

Güncellenme: 9 Ağustos 2023 12:53

Bitcoin’in (BTC) taker buy-sell oranı, birkaç kripto borsasında yükselişe geçti ve 29 bin dolar civarında bullish bir etki yarattı.


Güney Kore merkezli blok zinciri analiz firması CryptoQuant verilerine göre bu oran 1 Ağustos günü ByBit’te 1,36’ya ulaştı ve böylece son bir yılın en yüksek seviyesini görmüş oldu. 1’in üzerindeki değerler, alıcıların alım hacminin satış hacmini geride bıraktığını gösteriyor ve piyasada boğa ticaretine işaret ediyor.


Salı günü bu oran BitMEX’te üç buçuk ayın en yüksek seviyesi olan 1,17’ye, 30 Temmuz’da ise OKX’te altı ayın en yüksek seviyesi olan 1,31’e ulaştı.


Taker buy-sell oranı, konsolide swap işlemlerinde alıcıların satış hacminin alım hacmine oranını gösterir. Konsolide swap işlemleri, vadesi dolmayan türev sözleşmelerdir ve yatırımcıların dayanak varlığın değeri üzerine spekülasyon yapmalarına izin verir.


Piyasa alıcıları, hızlı bir şekilde menkul kıymet satın almak veya satmak için emir veren varlıklardır ve emir defterlerindeki likiditeyi azaltırlar. Örneğin ticaret firmaları ve bireysel yatırımcılar alıcı kategorisine girer. Emir defterinde likidite sağlayan varlıklar ise piyasa yapıcılardır.Bu veriler, geçtiğimiz bir ay boyunca bitcoin’in 29 bin doların altında kalmasını açıklıyor.


Temmuz ayından bu yana bitcoin günlük olarak birçok alt uzun fitilli (long lower wicks) mum varyasyonu gördü. Bu mumlar, 29 bin doların altındaki işlem dönemlerini belirtiyor. Salı günü ise kripto para biriminin fiyatı yüzde 2'den fazla artarak ilk kez 30 bin doların üzerine çıktı.


CryptoQuant’ın CEO’s Ki Young Ju’ya göre BitMEX gibi düşük hacimli borsaların taker buy-sell oranındaki artışlar, balinaların artan alımlarının bir göstergesi.


Taker buy-sell oranındaki artışa atıfta bulunan Ju, salı günü yaptığı paylaşımda şöyle yazdı: “Bitcoin balinaları 29 bin dolardan long girmeye başladı.”


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    teknik analiztaker buy sell ratiotürevkripto piyasasıBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Grayscale, Ethereum Trust’ını Spot ETH ETF’sine Çeviriyor

2 Ekim 2023 18:06

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk