Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Suların Durulmasının Ardından Fiyat Dalgalanmaları Başladı

Bitcoin’in fiyatı son altı hafta içinde nispeten istikrarlı seyrediyordu.

2 Mayıs 2023 10:40

Güncellenme: 2 Mayıs 2023 11:53

Bitcoin’in pazartesi günkü düşüşü, varlığın son altı haftadaki hareketiyle oldukça zıt durumda. Son 24 saat içerisinde yüzde 2,03 düşüş yaşayan BTC, yazının yazılması sırasında 27,900’den işlem görüyor.


Bu düşüşlerden önce mart ayının ortalarında gerçekleşen fiyat dalgalanmaları, nispeten daha istikrarlı seyretmişti.


20 Mart’ta 28,270 dolarda el değiştirmesinden bu yana Bitcoin, yalnızca yüzde 0,002 civarında hareket etmiş gözüküyor.


BTC’nin haftalık Göreli Büyüklük Endeksi (RSI), aynı dönemde yüzde 8 oranında azaldı ve bu gelişme, yatırımcıların tahminlerde bulunmalarına yol açtı. Birincisi, momentumun fiyatlardan uzaklaşması yani fiyatlarda düşüş olacağı yorumuydu.


Diğer bir yorum ise BTC’nin fiyatlar yükselse bile düşeceği yönündeydi. Hangi tahminin gerçekleşeceği ise portföy büyüklüğü, maliyetler ve risk yönetimi dahil birçok faktöre bağlı.


BTC’nin mart ayından bu yana nispeten düşük haftalık işlem hacmi göz önünde bulunduğunda, belirtilen fiyat-momentum tahmininin arkasında olumsuz bir düşünce yok gibi görünüyor. Aksine, son zamanlarda durulan kripto piyasasına gayet uyuyor.


10 Nisan haftasında yüzde 7’lik artış yaşanırken 17 Nisan haftası yüzde 9’luk bir düşüşle dengenin tekrar sağlanması, birçok yatırımcıda neler olacağına dair heyecan uyandırdı. Bitcoin’in 11 Nisan’da 30 bin doların üzerine çıkması, varlığı önemli bir psikolojik engelle karşı karşıya bıraktı. Ancak, yeni katalizörlerin yetersiz olmasıyla BTC geri çekildi.


Katalizör eksikliği, düşüş yaşanmasına sebep oldu. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kriptoya karşı tutumu ile ilgili endişelerin dışında, katalizör eksikliği de büyük bir engel yaratıyor.


İnanılanın aksine, BTC’de eksik olan şey votalite. Bitcoin’in Average True Range (ATR) değeri bu dönemde yüzde 75 artmış olsa da bugüne kadar yüzde 65 düşmüş görünüyor.


Sonuç olarak, Bitcoin’deki trading suları son 24 saatte dalgalı olsa da geçtiğimiz iki ay göz önüne alındığında oldukça sakin seyrediyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcteknik analiz

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk