Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Stabilcoin Piyasası Üst Üste 14 Aydır Hacim Kaybetmeye Devam Ediyor

Makro analist Tom Dunleavy, stabilcoin piyasasındaki daralmayı kripto piyasasında devam eden ayı dönemiyle ilişkilendirdi.

25 Mayıs 2023 09:47

Güncellenme: 25 Mayıs 2023 09:58

Stabilcoin piyasası, üst üste 14 aydır hacim kaybetmeye devam ediyor. Bu gelişme dijital varlık alanından çekilen sermayeyi gösteriyor ve kripto para fiyatları açısından pek de olumlu bir ortam yaratmıyor.


Dijital varlık veri firması CCData verilerine göre, stabilcoinlerin toplam piyasa değeri mayıs ayı itibarıyla 130 milyar dolara düştü. Böylece 2021 Eylül’den bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.


Stabilcoinler, fiyatlarını ağırlıklı olarak ABD dolarına sabitleyen kripto para birimleridir. Bunlar dijital varlık evreni için kilit bir önem taşırlar, kripto para trade’lerini kolaylaştırırlar ve devlete ait fiat para birimlerini blok zinciri tabanlı piyasalara köprülemede oldukça önemli bir rol oynarlar.Şu anda bazı analistler stabilcoin piyasasındaki daralmanın likiditenin kötüleştiğine işaret ettiğini ve bunun kripto para fiyatlarında direnç oluşturduğunu savunuyor.


Örneğin, makro analist Tom Dunleavy, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şu ifadeleri kullanıyor: “Stabilcoinler kripto ekosisteminin likiditesidir. Ne kadar çok likidite sağlanırsa o kadar çok yatırım ve spekülasyon sağlanır. Piyasadaki daralma, ayının hâlâ ormanda dolaşıyor olduğunu gösteriyor.”


Bankacılığın önemli ismi JPMorgan, geçtiğimiz hafta yayımladığı raporda kripto para fiyatlarının stabilcoin piyasasındaki kayıplar durana kadar süreceğini söyledi. Global yatırım bankası Goldman Sachs da bu yılın başlarında yayımladığı raporda stabilcoinlerdeki daralmanın kripto piyasasında nicel bir sıkılaşmaya eşdeğer olduğunu belirtmişti. Bu durumun likidite ve kaldıraç oranlarının azaldığının bir göstergesi olduğunu da belirtmişti.


CCData verileri, merkezi borsalardaki stabilcoin trade hacimlerinin bu ay yüzde 40,6 düşüşle 460 milyar dolarda seyrettiğini gösteriyor. Bu da 2022 Aralık’tan bu yana en düşük aylık hacim oluyor.


TrueUSD (TUSD) stabilcoini ise gelişmelere rağmen işlem hacmini 29 milyar dolara yükselterek piyasadaki düşüşe meydan okuyor. TUSD, rakibi USDC ve BUSD’yi geride bırakarak ilk kez merkezi borsalarda en çok işlem gören ikinci stabilcoin oluyor.


TUSD’nin yeniden canlanması, işlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance’ten kaynaklanıyor. Borsa, platformdaki işlem ücretlerinde TUSD kullanımlarını artırarak kullanıcıları teşvik ediyor.


Daha Fazla Oku

    StabilcoinTUSDişlem hacimleriBinance

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 9 Milyar Dolarlık Transferin Ardından 68 Bin Doların Altına Düştü

28 Mayıs 2024 17:46

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk