Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Spot ETF Kararının Yaklaşmasıyla Bitcoin Yeniden 44 Bin Doların Üzerinde

Dün, SEC’in ihraççılara son yorumlarını bildirdiği ve çok yakında birden fazla spot bitcoin ETF başvurusunun onaylanabileceği söylendi.

5 Ocak 2024 11:03

Güncellenme: 5 Ocak 2024 11:36

Bitcoin’in (BTC) yeniden 44,500 seviyesine çıkmasıyla birlikte yatırımcılar dünkü ani çöküşü biraz olsun atlatabildi. Ekosistem, ABD spot BTC borsa yatırım fonu (ETF) onayının yaklaştığı konusunda iyimser kalarak toparlandı.


Matrixport’un çarşamba günü yayımladığı rapor, bitcoin’de yüzde 10’luk hızlı bir düşüşü tetiklemeye katkıda bulunsa da, gözlemcilerin çoğu ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) başvuruları yakın zamanda onaylamasını beklemeye devam ediyor.


Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, ABD öğleden sonra saatlerinde yaptığı açıklamada, komisyonun başvurular hakkında son yorumlarını yaptığını ve olası ihraççıların başvurularını buna göre güncelleyeceğini söyledi.Kısa bir süre sonra TechCrunch muhabiri Jacquelyn Melinek, SEC'in yakında birden fazla başvuruyu onaylayacağını bildirerek "konuya son derece hakim" kaynaklara atıfta bulundu.


BTC son 24 saatte yüzde 4 arttı ve haberin yazılması sırasında 44,500 dolardan işlem görüyor. Böylece dünkü keskin düşüşün neredeyse tamamını toparlıyor.


Haziran ayında Wall Street devi BlackRock'ın başvuru yapmasından bu yana, dayanak varlığı doğrudan elinde tutan spot tabanlı bitcoin ETF'lerinin beklentisi, kripto piyasası için bir nimet oldu. Kısa bir süre sonra çok sayıda farklı şirket de benzer başvurularda bulundu. Sunulmak istenen hizmet, halihazırda listelenen vadeli işlemlere dayalı tekliflerden daha avantajlı kabul ediliyor ve boğalar, onay durumunda en büyük kripto para birimine önemli para girişleri çekeceklerine dair bahse giriyor.


Bununla birlikte, dün Bitwise ve VettaFi tarafından yayımlanan bir anket, finansal danışmanların yalnızca yüzde 39'unun bu yıl spot BTC onayı beklediğini ortaya koydu.


Daha da enteresan olan, aynı anket bu danışmanların yüzde 88’inin spot ETF'yi önemli bir katalizör olarak gördüğünü ve onaylandıktan sonra bitcoin satın almayı düşüneceklerini gösterdi. Bitwise, SEC'den haber bekleyen spot bitcoin ETF başvurularına sahip varlık yöneticileri arasında yer alıyor.


Sıra ETH’de Olabilir

Dünkü Matrixport raporunun yazarı ve şirketin araştırma başkanı Markus Thielen, CoinDesk’le gerçekleştirdiği podcast röportajında SEC’in spot tabanlı ETF'lere izin vermesini beklediğini, ancak teknik göstergeler yükseliş trendinin düştüğüne işaret ettiği için bitcoin'in önümüzdeki haftalarda daha düşük fiyatlara gerileyebileceğini açıkladı.


Ayrıca Thielen, spot BTC ETF'lerine yeşil ışık yakıldığında, yatırımcıların odaklarını hızla ikinci en büyük kripto para birimi olan ether’e (ETH) çevireceklerini ve spot tabanlı ether ETF başvuruları için muhtemelen mayıs ayı civarında bir karar verileceğini belirtti.


Daha Fazla Oku

    ETHBitcoinbtcspot etf

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk