Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ProShares, Bitcoin ETF’sinin BTC Fiyatıyla Paralel İlerlediğini Söyledi

Firma, ETF'sinin nakit bakiyelerindeki faizlerin bir vadeli işlem grubundan diğerine bordro maliyetini dengelemeye yardımcı olduğunu ve böylece düşük performans farkının sağlandığını belirtti.

21 Temmuz 2023 13:32

Güncellenme: 21 Temmuz 2023 15:11

ProShares, ABD'nin ilk bitcoin vadeli işlem borsa yatırım fonu (ETF) olan ProShares Bitcoin Strateji Fonu'nun, türev ticaretiyle ilgili maliyetlerin takip hatasına yol açacağına dair endişelerin temelsiz olduğunu ve ürünün piyasaya sürülmesinden itibaren bitcoin'in spot fiyat performansını yakından takip ettiğini belirtti.


ProShares Bitcoin Strateji Fonu, BTC'ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların kripto para birimini satın almadan da bu imkana sahip olmasını sağlamak üzere 2021 yılında New York Borsası'nda BITO sembolü altında işlem görmeye başladı. Dünyanın en büyük kripto fonu olan ETF, düzenlenmiş ve nakit uzlaşmalı bitcoin vadeli işlemlere yatırım yapıyor ve bu vadeli işlemler, Chicago Ticaret Borsası'nda (CME) listeleniyor.


Gözlemciler ise BITO ve diğer vadeli işlem tabanlı ETF'lerin, vadesi dolan vadeli işlem sözleşmelerini yenileme veya satma ve bir sonraki seti satın alma maliyetleri nedeniyle bitcoin'in gerisinde kalacağını düşünüyor. Genellikle, daha uzun vadeli işlem sözleşmeleri, vade tarihine daha yakın olanlardan primli işlem görür, bu duruma "contango" denir. Contango, boğa koşuları sırasında artma eğilimindedir ve contango ne kadar dik olursa, maliyetler o kadar yüksek olur ve bu durum contango bleed olarak bilinir.


ProShares'in küresel yatırım stratejisti Simeon Hyman, CoinDesk’e yolladığı e-postada şöyle söylüyor: “BITO'nun bordro maliyetleriyle ilgili endişeler yanıltıcıdır; başlangıcından itibaren BITO, bitcoin'in fiyatını yakından takip etmiştir. BITO yüzde -51,5’lik bitcoin'e karşılık yüzde -54,5 getiri sağlamıştır. Bu mütevazı farkın yarısından fazlası da yıllık 95 baz puanlık BITO ücretidir.”


Bitcoin'in son rallisi ve haziran ayının sonunda contango’nun genişlemesi, bordro maliyetleriyle ilgili endişeleri yeniden canlandırdı ve doğrudan bitcoin'e yatırım yaparak pozisyonları yenileme ihtiyacını ortadan kaldıran spot-tabanlı ETF'ler için talebi güçlendirdi. 15 Haziran'dan bu yana BlackRock, Invesco ve diğer birçok geleneksel finans öncüsü, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) spot-tabanlı bitcoin ETF'leri için başvuru yaptı.


Hyman'a göre BITO, ABD ekonomisindeki faiz oranları seviyesiyle yakından ilişkili olan bordro maliyetlerini, fonun nakit varlık tutarından elde ettiği faiz geliriyle telafi ediyor.


Hyman, “CME bitcoin vadeli işlemlerinde olduğu gibi depolama maliyeti olmayan bir finansal gelecek için vadeli işlem sözleşmesi primi, vadeye eşdeğer faiz oranı düzeyinde olmalıdır. Fed'in Mart 2022'den bu yana faiz oranını 500 baz puan artırması, primlerde ve dolayısıyla bitcoin vadeli işlem stratejisinde bordro maliyeti yaratan sebeplerden biridir” diyor.


BITO, nakit varlık tutarlarından faiz geliri elde eder. Bu faiz geliri aylık temettü olarak ödenir ve fondaki roll decay’i kapsar.Potansiyel spot ETF'lerin yatırımcıları vadeli işlemlere dayalı ürünlerden uzaklaştırıp uzaklaştırmayacağı sorulduğunda, Hyman var olmayan ürünler hakkında tahminde bulunmanın zor olduğunu söylüyor.


18 Temmuz itibarıyla ProShares ETF’sinin yönetimi altındaki varlıklar 1,1 milyar dolar. Yıllık bazda ise 336,2 milyon dolarlık giriş görüyor ve piyasaya sürülmesinden bu yana 2,2 milyar dolar topluyor.


Piyasa, kurumsallığın kapılarını açması adına spot tabanlı ETF’leri bekliyor.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    BitcoinETFprosharesbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Son 3 Yılın En Büyük Aylık Kazancına Doğru İlerliyor

1 Mart 2024 10:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk