Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

BlackRock’ın Bitcoin ETF Başvurusu, Gözetimi Bir Sonraki Seviyeye Taşıyor

Halka açık bitcoin ETF dosyalarında bulunmayan Bilgi Paylaşım Anlaşması, kripto borsasını müşterinin adı ve adresi gibi kişisel bilgiler de dahil olmak üzere verilerini paylaşmaya zorlayabilir.

12 Temmuz 2023 12:56

Güncellenme: 12 Temmuz 2023 13:22

Finans sektörünün önemli ismi BlackRock’ın spot bitcoin ETF başvurusunda bulunmasından bu yana piyasa gözlemcileri, dünyanın en büyük varlık yöneticisinin reddedilen birçok şirket arasında onay alma ihtimali olup olmadığını merak ediyor. Başvuruda yer alan şüpheli işlemlerin yetkililere bildirilmesine izin veren mekanizma, gözlemcilerin dikkatini çekiyor.


BlackRock’ın başvurusu, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun kararını etkilemeye yönelik, düzenlemedeki güç konumunu tersine çeviren ve düzenleyicilere ekstra veriler talep etme hakkı veren bir bilgi paylaşım anlaşması içeriyor.


İlk olarak 2017’de Winklevoss bitcoin ETF başvurusuyla ortaya çıkan SEC’in kripto piyasa manipülasyonunu önlemeye yönelik talep ettiği gözetim paylaşımı yeni bir konu değildir. Detaylar, “Coinbase ve NASDAQ Bilgi Paylaşım Belgesi”nde yer alır.


Ancak bu sefer söz konusu bilgiler, belirli işlemler veya trader’lar hakkında olabilir ve anlaşma, kripto borsalarını müşterinin adı ve adresi gibi kişisel bilgilere kadar verileri paylaşmaya zorlayabilir. 


Diğer bir önemli konu ise bilgi paylaşım talebinin çok spesifik olması ve bir mahkeme celbinden farklı olmaması gerektiğidir.


Konuyla alakalı ancak kimliğinin açıklanmamasını isteyen bir kişi, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şunları söylüyor: “Burada, söz konusu olacak iki ilgili arasında yapılan herhangi bir bilgi paylaşılabilir. Kripto trader’ları ise doğal olarak kendileri hakkında bilgi paylaşılmasından hoşlanmaz. Bu, genel olarak kriptonun etiğine aykırıdır. Ancak ETF’nin onaylanması için firmaların bunu yapması gerekebilir.”


Nasdaq, Coinbase ve BlackRock, CoinDesk’in yorum talebine henüz yanıt vermemiştir.


Bitcoin ETF başvurularının geçmişi

2017’ye geri dönecek olursak, SEC’in daha önce de bitcoin ETF’leri için önemli ölçüde düzenlenmiş bir pazar bilgi paylaşımı anlaşmasına sahip olması gerektiğini vurguladığını görüyoruz. Ancak o zamanlar firmaların bu şartı yorumlama konusunda yeterli standartlarının olmadığı da görülüyor.


Daha önce birçok kez ETF başvurusunda bulunan Bitwise Varlık Yönetimi’nin yatırım sorumlusu Matt Hougan, konuyla alakalı şunları söylüyor: “Sadece gözetim paylaşımının aksine, bir bilgi paylaşım anlaşmasının dahil edilmesi mantıklı çünkü bu, ETF’lerin düzenlenmemiş bir pazara bağlı olmadığı anlamına geliyor.”


“Sonuç olarak pull-push gerçekleşirse bunun sorumlusu yine düzenlenmiş piyasa olacak. Bu nedenle SEC, düzenlenmiş piyasanın gözetimini talep ediyor ve işlemlerde yer alan kişileri tanımlamak amacıyla bunu anlaşmanın bir parçası haline getirmek istiyor.”


Gözetim süreci

Aslında gözetim paylaşımı ve bilgi paylaşımının bir araya gelmesi, düzenleyicinin son müşterinin işlem geçmişi hakkında daha fazla bilgi talep etme yetkisine sahip olduğu hisse senedi piyasalarındaki brokerler ve borsalar tarafından bilinen bir yapıdır.


Örneğin, bir broker’ın Nasdaq'a sipariş gönderen bir müşterisi olduğunda ve bu sipariş borsanın SMARTS gözetim sistemi tarafından şüpheli olarak görüldüğünde, broker’ın ve borsanın şüpheli faaliyet raporu (SAR) sunması gerekir.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    blackrockCoinbaseNasdaqETFBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Yatırım Firması Deus X Capital Başlatıldı

2 Ekim 2023 15:24

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk