Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Proshares Bitcoin ETF İşlem Hacmi %75 Düştü

Gözlemciler, BITO'nun yakın zamanda piyasaya sürülen spot ETF'lerle ilişkili bir riskten korunma aracı olmaya devam edebileceğini söyledi.

22 Ocak 2024 12:44

Güncellenme: 22 Ocak 2024 14:38

Dünyanın önde gelen bitcoin (BTC) vadeli işlemlere dayalı borsa yatırım fonu (ETF) ProShares Bitcoin Strategy'deki (BITO) faaliyetler, kripto para birimine doğrudan yatırım yapan ETF'lerin 11 Ocak'ta ABD'de işlem görmeye başlamasından bu yana önemli ölçüde azaldı.


Kripto borsası Coinbase tarafından takip edilen verilere göre, perşembe günü 500 milyon doların biraz üzerinde değere sahip olan BITO hisseleri, 11 Ocak'ta kaydedilen 2 milyar dolarlık rekordan yüzde 75'lik bir düşüşle işlem gördü. Veri kaynağı ETF.com'a göre BITO, aynı dönemde 270 milyon doların üzerinde net çıkışa tanık oldu.


11 spot ETF ise ilk haftasında 2023'te piyasaya sürülen diğer tüm ETF'lerden daha büyük bir rakam olan toplam 14 milyar dolarlık işlem hacmi kaydetti. Bu fonlar, lansmandan bu yana bir hafta içinde 1,2 milyar doların üzerinde yatırımcı parası biriktirdi.


Spot ETF’ler, BITO gibi vadeli işlemlere dayalı ETF'lere göre daha iyi bir alternatif olarak kabul ediliyor çünkü örneğin BITO, CME BTC vadeli işlemlerine yatırım yaptığı için süresi dolan sözleşmeleri yenilerine devretmek zorunda kalıyor. Bu da yatırımcıların uzun vadede fonun performansını etkileyen maliyetlere maruz kalması anlamına geliyor.


Bununla birlikte, bazı gözlemcilere göre, spot ETF'lerin nakit para yaratabilen yapısı, vadeli işlemlere dayalı ETF'lerle ilişkili kalmasına yardımcı olabilir.


ETF'ler iki şekilde oluşturulur ve itfa edilir: Ayni ve nakit yaratma. İlkinde, ETF ihraççısı yeni hisseler oluşturmak istediğinde yetkili katılımcı (AP) ETF'yi içeren dayanak menkul kıymetleri satın alır ve açık piyasada satılabilen bir ETF hissesi bloğu karşılığında ihraççıya teslim eder. ETF hisseleri kullanmak istediğinde ise süreç tersine işler.


AP'lerin ihraççıya nakit sağlaması ve ardından ihraççının gerçek varlığı satın alması dışında, nakit yaratma yapısında süreç aynı kalır.


Bu durum AP'leri (kurumlar ve piyasa yapıcı firmalar) satın alma emirleri aldıkları ihraççıların yeni hisseler oluşturmak için varlığı satın aldıkları zaman süresince bitcoin fiyat dalgalanmaları riskine maruz bırakır. Bu nedenle, bazı gözlemcilere göre, AP'lerin BITO ve CME vadeli işlemleri gibi düzenlenmiş ürünlerle aynı şekilde korunma olasılığı yüksektir.


Eski ETF piyasa yapıcısı CEC Capital’ın kripto ticaret danışmanı Laurent Kssis, gelişmelere dair “Bir AP'nin CME vadeli işlemlerinde hesapları olmayabileceğinden, pozisyonlarını (delta olarak adlandırılır) korumak için BITO gibi düzenlenmiş ürünlere geri dönmesi alışılmadık bir durum olmaz” diyor.


"Maruz kalma veya korunamama riski çok yüksek, bu yüzden BITO, slippage ve BITO satın almak için makul bir maliyeti olduğundan mükemmel bir koruma olmasa da iyi bir koruma sağlayacaktır" diye ekliyor. "Ancak birçok AP'nin seçeneği olmayacak (bitcoin satın alamadıkları veya uyumluluk departmanları tarafından onlara dokunmalarına izin verilmediği için) ve hatta pozisyonlarını uzlaştırmak için altyapıya sahip olmayacak."


Coinbase kurumsal araştırma başkanı David Duong da haftalık bültende BITO'nun hacmindeki son düşüşe rağmen "bitcoin ETF alanının ayrılmaz bir parçası" olmaya devam edeceğini söylüyor.


Daha Fazla Oku

    bitoBitcoinETF

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk