Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed'den 25 Baz Puanlık Faiz Artışı Bekleniyor

Fed, faiz kararını ve üç aylık ekonomi planını Çarşamba günü açıklayacak. Açıklamadan yarım saat sonra Powell bir konferans düzenleyecek ve planın ayrıntılarını paylaşacak.

21 Mart 2023 16:18

Güncellenme: 21 Mart 2023 17:51

10 Mart’ta düzenleyicilerin Silicon Valley Bank’i (SVB) devralmasından bu yana birçok gelişme yaşandı


Bitcoin yüzde 40’ın üzerinde yükseldi ve bunda, yatırımcıların Fed tarafından devralınan bankanın iflas edeceğine inanmalarının önemli bir payı var.

Diğer bir gelişme ise Merkez Bankası’nın 2022 Mart’tan bu yana faiz oranlarını 450 bps (baz puan) artırması oldu.

Yine de bazı gözlemciler, Fed’in bu beklentileri hayal kırıklığına uğratacağını düşünüyor.

Kripto ticaret firması ve likidite sağlayıcı GSR’nin kıdemli stratejisti Brian Rudick, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şunları söylüyor: “Tahminimize göre Fed devam eden enflasyonu göz önünde bulundurarak 25 baz puanlık bir artışa gidecek.”

25 baz puanlık faiz artışı, borçlanma maliyetini yüzde 4,75 ila 5 arasında yükseltecek. Bu yüzden trader’ların son zamanlarda Bitcoin bazlı artan yatırımlarının duraklaması muhtemel.

Likiditeye bağlı risk varlıkları, duraklamayı faiz indirimi olarak yorumlayabilir. Bu da Fed’in piyasaları önemli seviyelerde etkilemeden faiz artışına devam etmesini zorlaştırır.

Action Economics LLC’nin baş yöneticisi ve baş ekonomisti Michael Englund’a göre Fed, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) izinden gidecek.

ECB, geçtiğimiz hafta faiz oranlarını 50 baz puan artırarak yüzde 3’e yükseltmişti. Böylece piyasadaki kaosa ve Credit Suisse’nin istikrarsızlığından kaynaklanan korkuya rağmen enflasyon mücadelesine sadık kaldı.

Englund, yolladığı e-postada şirket tahminlerinin 25 baz puanlık bir artış olduğunu, mayıs ve haziran aylarında da 25 baz puanlık bir artış beklediklerini belirtti ve ekledi:

“Fed’in bilançosunda bir kereye mahsus bir sıçrama olsa bile QT sürecini sürdereceklerini düşünüyoruz.”

QT’nin sona ermek üzere olduğu söylemleri, geçtiğimiz hafta Fed’in bilançosunun 300 milyar dolar yükselmesiyle gündeme gelmişti.


Daha Fazla Oku

    FedFaizBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Haftaya Bakış: Savaş Gündeminin Ardından

15 Nisan 2024 12:08

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk