Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Politika

ECB, Dijital Euro'nun Online ve Eşler Arası Ödemelere Öncelik Vermesi Gerektiğini Düşünüyor

ECB, mağaza ödemelerinde ve hükümetlere yapılan ödemelerde gerçekleştirilecek uygulamanın uzun sürebileceğini fakat kişisel kullanımlarda ücretsiz transferlerin uygulanabilir olduğunu söyledi.

27 Şubat 2023 02:58

Güncellenme: 27 Şubat 2023 17:16

Avrupa Merkez Bankası (ECB), resmi sitesinde yayımladığı belgelerde, geliştirilecek olan dijital euronun online alışverişlerde ve eşler arası işlemlerde öncelik tanıması gerektiğini belirtti.


Düzenlenen toplantıda ise vergi ödemeleri, sosyal yardım ödemeleri, fiziksel mağazalarda gerçekleştirilen ödemeler gibi kullanımların ikinci kademede geliştirilmesi gerektiğini ekledi.


Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) ile ilgili birçok yargıdan sorumlu ECB’nin bu yılın ilerleyen aylarında resmi bir karar alması bekleniyor. Ancak yetkililer teknik sorunlar dolayısıyla kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamanın ve piyasa gerekliliklerini sağlamanın bir süre daha mümkün olmadığının farkındalar.


ECB’nin dijital euro proje ekibi tarafından hazırlanan belgede “Sorunsuz bir kullanıcı deneyimi ve yeniliğin basit bir şekilde uygulanması için en mantıklı çözüm kademeli bir yaklaşım” ifadesi yer aldı.


Ücretsiz Kullanım


Aynı toplantıda yer alan başka bir belgeye göre dijital euro kişisel ödemeler için ücretsiz olsa da bankaların müşterilerden fazla ücret talep edememesi adına yeni yasalar söz konusu olabilir.


Belgede, ödeme hizmeti sağlayıcıların müşterilerden ücret talep edebilecekleri ancak mevcut ücretlendirme seviyeleri göz önünde bulundurularak bir fiyatlandırma oluşturulacağı belirtildi.


Daha Fazla Oku

    Dijital Euroecbavrupa merkez bankasıcbdcTerra

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk