Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasaların Gözü Kulağı Faiz Kararında

Bugün TSİ 22.00’da açıklanacak Federal Açık Piyasa Komitesi’nin faiz kararı öncesi piyasalarda durgunluk hakim

1 Şubat 2023 11:06

Güncellenme: 1 Şubat 2023 11:14

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) uzun zamandır merakla beklenen faiz kararı bugün TSİ 22.00’da belli oluyor. Geçtiğimiz yıl boyunca enflasyonu dizginlemek adına sıkı para politikası izleyen Fed’in 2023 yılında faiz artırımlarında frene basması bekleniyor. Piyasanın beklentisi bugünkü Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısından 25 baz puanlık faiz artışı yapılacağı yönünde.


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun konuya dair yaptığı analizi “Yüksek enflasyonla mücadele çerçevesinde geride bıraktığımız yıl politika faizinde toplam 425 baz puanlık artırım yapan Fed’in bir kez daha artırım yapması bekleniyor” ifadelerinin yanı sıra şöyle devam ediyor: “Ancak Haziran 2022’de yüzde 9,1 seviyesine kadar yükselip mevcut durumda yüzde 6,5 seviyesine gerileyen TÜFE rakamına paralel olarak faiz artırımlarında hız kesen Merkez Bankası’nın son iki toplantısında sırasıyla yaptığı 75 ve 50 baz puanlık artırımların ardından bu kez 25 baz puan gibi son derece ölçülü bir artırımla politika faizinin üst bandını yüzde 4,75 seviyesine taşıyacağı tahmin ediliyor.”


"Faiz kararından öte ardından verilecek sinyaller önemli"


Piyasanın 25 baz puanlık artırımı tamamen fiyatladığını ve odaklanan noktanın faiz kararından öte gelecek dönemlere ilişkin sinyallerde olacağı belirtilen Ünlü & Co. analizinde “faizlerin uzun süre daha yüksek kalacağına” dair mesajların beklendiği ifade ediliyor: “Bu noktada Fed enflasyonla mücadeleye devam ettiği için arka arkaya iki toplantıda faiz artırımlarında hız kesilmesinin piyasalarda bir gevşeme sinyali yaratmasını istemeyebilir. Bu nedenle toplantı sonrasında verilecek mesajlarda faiz artırımında hız kesilse bile faizlerin uzun bir süre daha yüksek kalmaya devam edeceğine vurgu yapılmasının sürpriz olmayacağını düşünüyoruz.” Fed Başkanı Powell’ın konuşması ise TSİ 22.30’da başlayacak.


Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 1,87’lik, Dow Jones yüzde 1,09’luk ve S&P 500 endeksiyse yüzde 1,46’lık artışla kapamış durumda.


Kripto piyasasında ise yılbaşından beri süregelen yukarı yönlü hareketlilik dünden beri hız kesmiş vaziyette. Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 0,46’lık artış göstererek tekrar 23 bin dolar bandının üzerine çıkarak 23 bin 86 dolardan işlem görüyor.


2022’nin Eylül ayında blokzincir altyapısında köklü bir değişikliğe giderek proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum da tıpkı Bitcoin gibi yılbaşından beri yukarı yönlü bir ivme yakalamış durumda. Ancak piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para Ethereum’un fiyatında Fed’in faiz kararı öncesi yatay bir seyir sürdürüyor: Dünden beri yüzde 0,25’lik değer kaybeden Ethereum 1,575 dolardan el değiştiriyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda ise nispeten aşağı yönlü hareketlik hakim: Binance Coin (BNB) yüzde 1,34, Aptos (APT) yüzde 1,10’luk değer kaybetmiş vaziyette. Teknoloji girişimcisi milyarder Elon Musk’la ilişkilendirilen Dogecoin’e (DOGE) değinmekte fayda var. Ne de olsa aynı zamanda Twitter’ın CEO’luk görevini yürüten Musk, Wall Street Journal’a konuşmuş, Twitter’daki ödemeleri kripto üzerinden yapılacağını açıklamış ve DOGE’un fiyatında piyasanın aksine çıkış yakalanmıştı. Ancak son 24 saatte DOGE yüzde 3,09’luk değer kaybetmiş durumda.


Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumFedMakroekonomiFaiz

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk