Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalardaki Yılsonu Durgunluğu Devam Ediyor, Bitcoin ve Ethereum İstikrarını Sürdürüyor

Piyasalarda yılsonu durgunluğu etkisini sürdürürken, Bitcoin ve Ethereum'daki yatay seyirde değişen bir şey yok.

28 Aralık 2022 10:56

Güncellenme: 28 Aralık 2022 11:15

Kripto piyasasında fiyatların son iki haftadır neredeyse aynı seviyede seyrettiğini söylemek mümkün. Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 1,33 değer kaybederek uzun zamandır tutunmaya çalıştığı 16 ila 17 bin dolar fiyat aralığında, 16 bin 648 dolardan işlem görüyor.


CoinDesk’e konuşan Market Vector Indexes’in dijital varlık ürün stratejisti Martin Leinweber, Bitcoin’in diğer kripto paralara kıyasla gösterdiği performansa ve direnç gücüne dikkat çekiyor. “Tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkan ve ardından günümüzde düşüş gösteren diğer kripto paralara baktığınızda, bir dönem ilk sıralarda yer alan kripto paralardan eser olmadığını göreceksiniz” diyor.


2022 yılında tarihi bir gelişmeye imza atarak proof-of-stake konsensusuna geçerek madenciliği bitiren ve neredeyse tamamen çevreci bir görünüme bürünen Ethereum’un fiyat performansı da Bitcoin’i andırıyor. Düne kıyasla yüzde 2,14’lük düşüş kaydeden Ethereum şu sıralar 1,195 dolardan işlem görüyor.

Piyasa değeri bakımından ilk beş büyük kripto para arasında yukarı yönlü hareketliliğini sürdüren Binance Coin (BNB) ise sadece yüzde 0,1’lik ufak bir yükseliş kaydederek 243 dolara yükselmiş durumda. XRP yüzde 2,57’lik ve Dogecoin ise yüzde 5,49’luk düşüş kaydetmiş vaziyette.


Son 24 saatte en çok kaybettiren kripto para yüzde 26,67’lik düşüşüyle Enzyme (MLN) olurken, Ren yüzde 14,23, Polymath Network (POLY) yüzde 10, Solana (SOL) yüzde 9,92, Load Network (LDO) yüzde 9,48 ve Aptos (APT) ise yüzde 9,18’lik değer kaybetmiş durumda.


"Yılsonu durgunluğunun anlamlı şekilde değişmesini beklemiyoruz"


Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizinde ise süregelen Noel tatili durgunluğunun anlamlı değişiklikler getirmeyeceği belirtiliyor: “İngiltere’nin de açılmasıyla bugün yurt dışında kapalı piyasa bulunmuyor. Hem kapalı piyasanın olmaması hem de Çin’in kısıtlamaları gevşetme planı varlık fiyatlarının kısmen daha iyimser bir zeminde hareket etmesini sağlayabilecek olsa da yılsonu durgunluğunun anlamlı şekilde değişmesini beklemiyoruz. Makroekonomik veri açısından ise yine oldukça sakin bir gündeyiz. Bu kapsamda ABD’de açıklanacak olan bekleyen konut satışları ve Richmond Fed imalat endeksi dışında önemli bir veri bulunmuyor. Kaldı ki verilerin etki derecesinin son derece limitli olmasını bekliyoruz.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
El Salvador, Kripto Milyonerlerine Yönelik Vize Programı Başlatıyor

8 Aralık 2023 16:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk