Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Piyasalarda Bahar Havası Esiyor, Bitcoin 17 Bin 500 Doları Zorluyor

Makroekonomik tarafta esen bahar havası kripto piyasasına nefes aldırıyor.

11 Ocak 2023 10:44

Güncellenme: 11 Ocak 2023 11:48

Makroekonomik tarafta esen bahar havası kripto piyasasına nefes aldırıyor. Geçen yıldan beri agresif bir şekilde devam eden ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonu dizginlemek adına başvurduğu parasal sıkılaştırma politikasında gevşeme sinyali verilmesi hem hisse senedi hem de kripto piyasalarını yukarı yönlü hareketliliğe sevk ediyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 1,45’lik artış göstererek 17 bin 450 dolardan işlem görerek adeta mini bir ralliye girmiş durumda. Nitekim Aralık ve Ocak ayının başlarında sıkıştığı 16 ila 17 bin dolarlık seviyesini geride bırakan Bitcoin’in hafta başından beri 17 bin doları aşması kripto piyasasında yeşil bir görünüme yol açıyor.


Bitcoin’in mini rallisine eşlik eden piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto parası Ethereum dünden beri yüzde 0,82’lik artış kaydederek 1,334 dolardan işlem görüyor. Diğer büyük kripto paralardaki yukarı yönlü hareketlilik ise dikkat çekici: Binance Coin (BNB) yüzde 1,08’lik, XRP yüzde 3,81’lik, Cardano (ADA) yüzde 0,16’lık, Dogecoin (DOGE) yüzde 1,85’lik ve Stellar (XLM) ise yüzde 0,96’lık yükselişe imza atmış durumda.


“Fed Başkanı’nın sessiz kalması umut verici”

Makroekonomik tarafta ise Fed’den mesajlar yağmaya devam ediyor. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co. tarafından yapılan günlük piyasa analizinde “Hafta içinde San Francisco Fed Başkanı Daly’nin politika faizinin yüzde 5’in üzerine yükselebileceğini ifade etmesinin ardından benzer söylemleri Atlanta Fed Başkanı Bostic de tekrarlamıştı. Bu durum istihdam rakamları sonrasında oluşan iyimserliğe dair soru işaretleri yaratırken yatırımcılar Fed Başkanı Powell’ın vereceği mesajları beklemeye başlamıştı. Powell ise dünkü konuşmasında para politikasına değinmedi” ifadeleri yer alıyor.


Fed Başkanı Jerome Powell’ın sessiz kalmasının piyasa için “umut verici” olduğunu söyleyen Ünlü & Co.’nun analizi şöyle devam ediyor: “Fed Başkanı Merkez Bankası’nın duruşunu koruduğuna yönelik vurgular yapsaydı piyasalarda ciddi bir baskı oluşabilirdi. Sessiz kalınması ise baskı oluşmasını engellediği gibi sıkı para politikasının sonuna yaklaşıldığına dair umutların korunmasını sağladı. Dolayısıyla Powell’ın sessiz kalmasını dolar için negatif küresel risk iştahı için ise sınırlı pozitif buluyoruz. Ayrıca şunu da hatırlatmak gerekir ki San Francisco Fed Başkanı Daly ve Atlanta Fed Başkanı Bostic’in 2023 yılında oy kullanma hakkı bulunmuyor. Yine de yılın son çeyreğinde faiz indirimlerine bile imkân olduğuna işaret eden piyasa beklentisinin çok fazla iyimser olduğunu söyleyebiliriz.”


Daha Fazla Oku

    BitcoinEthereumMakroekonomiFed

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk