Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Olumsuz Haberlere Rağmen Piyasa Yatay Seyrini Koruyor

FTX çöküşünden dudak uçuklatıcı gelişmeler gün yüzüne çıkmaya devam ederken Bitcoin ve Ethereum’da ufak da olsa artışlar söz konusu

18 Kasım 2022 10:43

Güncellenme: 18 Kasım 2022 11:45

FTX’in iflasını açıklamasının ardından Sam Bankman-Fried’dan boşalan CEO koltuğuna oturan John J. Ray III tarafından geçmiş yönetim hakkında yapılan zehir zemberek açıklamalar piyasanın gündemindeydi. Ancak bu gelişmenin kripto para fiyatlarına şimdilik doğrudan bir etki yapmadığı görülüyor.


Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası düne kıyasla yüzde 1,34’lük değer kazanarak 16 bin 767 dolar seviyesinden işlem görüyor.


Bitcoin’in hemen ardından ikinci sırada yer alan ve geçtiğimiz Eylül ayında proof-of-stake konsensusuna geçerek tamamen çevreci bir görünüme bürünen Ethereum’da da yatay bir görünüm söz konusu. Düne kıyasla yüzde 1,67’lik artış gösteren Ethereum şu sıralar 1,218 dolardan fiyatlanıyor.


Piyasa değeri bakımından diğer büyük kripto paralarda da yatay bir görünüm var: Son 24 saatte Binance Coin (BNB) yüzde 1,27’lik, XRP yüzde 1,16’lık, Dogecoin (DOGE) yüzde 0,3’lük, Cardano (ADA) yüzde 0,94’lük ve Stellar (XLM) ise yüzde 0,28’lik artış sergilediler.


Kripto paralarda genel olarak yatay bir görünüm söz konusuyken, batık kripto kredi şirketi Voyager’ın token’ı VGX’in değerinde yüzde 52,89’luk devasa bir artış var. FTX “sektörü kurtarma planları” dahilinde iflas eden Voyager’ı tüm borçlarıyla satın almıştı. Ancak FTX’in tüm sektörü sarsan ani çöküşünün ardından Voyager da yeni tekliflere açık olduğunu belirtmişti. CoinDesk’in dünkü özel haberinde Voyager’a tanıdık bir yüzün, Binance’in ABD kolunun talip olduğu ortaya çıkmıştı. Ian Allison’ın özel haberine göre Binance yeni bir teklifle Voyager’ı satın almak istiyor.


FTX çöküşünün yarattığı öfke ve utanç

Öte yandan, FTX’in çöküşünden “utanç duyan” ve “kahrolan” sektör paydaşları da var. Bunlardan biri FTX’e erken yatırım yapan kripto yatırım fonu CoinFund’ın trading ve sermaye piyasalarından sorumlu yöneticisi Jon Campagna. CoinDesk’e özel konuşan Campagna, “İçimde bir türlü söndüremediğim büyük bir öfke var. Geçtiğimiz hafta çalışma arkadaşlarımın ve iş ortaklarımın yüzlerine bakmak ve onların hikayelerini dinlemek beni öfke ve hüzünle doldurdu. Böylesine bir sonuçla karşı karşıya kalmayı önleyebilmek için daha fazlasını yapabileceğimi düşünerek kahroluyorum ve bu sıra dışı keşmekeşi yaratan çocuklara öfkeleniyorum. Bence piyasa da benimkisine benzer duygular içerisinde” diyor ve ekliyor: “Bunlar geçecek. Çok daha sağlamlaştırılmış ve iyileştirilmiş şekilde yeniden inşa edeceğiz.”Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Arbitrum Trader'ları Artık Geçici Kayıplardan Korunabilecek

20 Eylül 2023 16:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk