Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Nvidia’nın Kazançları Bitcoin ve Kripto Düzeltmesini Tetikleyebilir

QCP Capital, 'dünyadaki en önemli hisse senedinin' zayıf bir PC pazarı ve yapay zeka doygunluğu dolayısıyla hayal kırıklığına uğratabileceğini söyledi.

22 Şubat 2024 09:40

Güncellenme: 22 Şubat 2024 10:00

Singapur merkezli QCP Capital, Nvidia'nın (NVDA) dördüncü çeyrek kazançlarının Wall Street beklentilerini karşılayamaması durumunda bitcoin (BTC) ve genel kripto piyasası rallisinin durabileceğini söyledi.


QCP, "Bugün kapsamlı bir düzeltmeyi tetikleyebilecek önemli bir olay varsa, o da ABD piyasa kapanışından sonra açıklanacak olan Nvidia kazançlarıdır" yazdı. "S&P500 Endeksi'nin önemli bir parçası olan Nvidia'nın performansı, yakın vadede ABD hisse senetlerinin gidişatını belirleyebilir."


Yapay zeka devrimi için gerekli çipleri tasarlayan GPU devi Nvidia’nın hisseleri geçen yıla göre yaklaşık %220 arttı. Piyasa ise hisse senedinin ralliyi sürdürme potansiyeline odaklanıyor. Goldman, Nvidia’yı "dünyadaki en önemli hisse senedi" olarak nitelendiriyor.


QCP, "Nvidia şu anda 90x F/K ile işlem görüyor ve 4. çeyrek kazanç beklentileri son zamanlarda yükseldi" dedi. Karşılaştırma yapmak gerekirse, FactSet verilerine göre Amazon.com (AMZN) şu anda 52,4x ve Tesla (TSLA) 57,7x fiyat-kazanç (F/K) oranında işlem görüyor.


Bu kadar yüksek bir değerleme ile hata payı oldukça zayıf. "Bu değerleme katlarında ve kazançlarla ilgili yüksek beklentilerde, herhangi bir hayal kırıklığı önemli bir satış baskısı görebilir. Bu da ABD hisse senetleri ve kripto fiyatları üzerinde fark yaratacak bir etki oluşturabilir."


Nvidia'nın kazançlarını açıklamasının ardından volatil bir döneme girebilecek bir diğer kripto alt sektörü de Ocean Protocol'ün OCEAN'ı ve Fetch.AI'nin FET'i gibi yapay zeka (AI) ile ilgili token’lar. Çip üreticisinin yapay zeka endüstrisinin duyarlılığı üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, kripto trader’ları Nvidia'nın sektöre bakışını değerlendirmeye ve buna göre ticaret yapmaya dikkat edecek.


IDC'den alınan veriler, küresel PC pazarının kısa vadeli zorluklarla karşı karşıya olduğunu gösteriyor. 2023 sevkiyat hacminin 2022'deki %16,6'lık düşüşün ardından %13,8 oranında gerilemesi bekleniyor, bu da iki yıl üst üste çift haneli düşüşlere işaret ediyor.


Bununla birlikte IDC, ticari bir bilgisayar yenileme döngüsü, yapay zeka entegrasyonu ve tüketici kurulu tabanının toparlanması gibi faktörlerin etkisiyle 2024'ten itibaren %3,4'lük bir büyüme ve 2023'ten 2027'ye kadar %3,1'lik bir bileşik yıllık büyüme oranına sahip bir toparlanma öngörüyor.


Tayvan merkezli Digitimes Research kısa süre önce bilgi işlem sektörünün büyümesinin doymuş PC ve dizüstü bilgisayar talebi nedeniyle durağanlaşacağını, ancak gelişmekte olan veri merkezlerinin Nvidia gibi çip şirketlerinin geleceğinin anahtarı olduğunu, sunucu sevkiyatlarını ve HPC çip talebini artırdığını yazdı.


Nvidia'nın hissesi geçen hafta %7 düştü ve şu anda 680 dolar civarında işlem görüyor. FactSet verilerine göre, Wall Street analistlerinin çoğunun 12 aylık ortalama fiyat hedefi yaklaşık 751 dolar.


CoinDesk Indicies verilerine göre bitcoin (BTC), son 24 saatte %0,4 düşüşle 51.200 dolardan işlem görürken, önde gelen 20 dijital varlığın performansını ölçen CoinDesk 20 Endeksi (CD20) %1,9 düştü.Daha Fazla Oku

    nvdanvidiaBitcoinkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk