Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Meme Coin Dolandırıcılıklarına Dikkat Çekmek için Yapılan Sosyal Deney: GREED Token

Meme coin’in yaratıcısı Voshy’nin uyarılarına rağmen birçok spekülatör, token’a erişebilmek için Twitter izinlerini onayladı. Olaylar sonrasında ise hesap güvenliği konusunda önemli bir ders aldılar.

16 Mayıs 2023 10:09

Güncellenme: 16 Mayıs 2023 10:20

Sh*tcoin Baharı olarak adlandırılan ve meme coin’lerin oldukça fazla arttığı bu dönemde görüyoruz ki bu coin’ler açgözlülük duygusuyla yatırımcıları ele geçirmeye devam ediyor.


Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen GREED (açgözlülük) token’ın sosyal deneyi, meme coin yatırımlarıyla zenginleşenlerin yanı sıra dolandırıcılığa uğrayanların da olduğunu gösterdi.


GREED deneyi


İnsanların token sahibi olabilmek için gizliliklerinden ne kadar ödün vereceklerini anlamaya yönelik bu deneyde, 43 bin Twitter kullanıcısının GREED sahibi olabilmek için Hırvatistan’da yaşayan birinin kendileri adına tweet atmasına izin verdikleri görüldü. Daha sonra teorik olarak cüzdanlarının boşaltılmasına erişim veren 55,306 cüzdan daha eklendi.


Solana topluluğunda Voshy adıyla bilinen ve GREED deneyinin yaratıcısı Ivor Ivosevic, bu kullanıcıların paralarını çalmayı planlamasa da Twitter hesaplarını kullanmaya devam ediyor. Kullanıcıların cüzdan açısından güvende olması adına geliştiricilerin para çalmaya dayalı kodları yazmadıkları belirtiliyor.


Voshy, CoinDesk’le görüşmesi sırasında bu deneyin kripto trader’larına bir ders vermeyi amaçladığını söylüyor.


Beş gün boyunca sohbet odalarında resmen çöp token’ların kullanıcılar arasında trade edilmesini ve sonra herkesin zarara girdiğini izlediğini belirten Voshy, bu saçmalığa yönelik ironik bir tweet attıktan hemen sonra uyuduğunu ve uyandığında 2 binden fazla takipçi kazandığını anlatıyor.Tweet’in altında yatırım yapmaya hazır birçok trader olduğunu gören Voshy, durumdan rahatsızlık duysa da şaşırmadığını dile getiriyor. Daha sonra büyüyen kitlesine airdrop haberini yaymaları için $GREED tag’ini kullanmalarını söylüyor ve tweet’in viral olmasını izliyor.


Ertesi gün Voshy, aslında ortada var olmayan bir parayı satın almak isteyen birçok kişiden mesaj almış bir şekilde uyanıyor.


Meme coin’lerin satış öncesi cazibesi


Sözde “ön satış”, spekülatörlerin meme coin’lerden para kazanmaya çalışmasının bir yolu olsa da Voshy, sahte ön satış sürecinde kullanıcıların GREED satın almak için yedi haneli rakamlara kadar teklif verdiklerini belirtiyor.


“Kimse bana token’ın nasıl bir şey olduğunu veya ne olacağını sormadı. Herkes bana ne kadar para yollamak istediklerini yazıp duruyordu.” diyen Voshy, bu kullanıcıların paralarında gözü olmasa da ders vermek adına GREED token’ı geliştirmeye karar verdi.Voshy ilerleyen günlerde token’la alakalı tweet’ler atmaya ve insanlara bilgi vermeye devam etti. Meme coin trader’ları da gelişmeleri takip etmek amacıyla token listelerine GREED’i eklemeye başladı.


GREED’in hype’ı büyüdükçe Voshy’nin Twitter kitlesi de büyüdü ve yaklaşık 33 bin takipçiye ulaştı.


Bu sıralarda “Açgözlülüğe dikkat edin, açgözlülük sizi bitirebilir” tarzı tweet’ler atıp kullanıcıları uyarmaya çalışsa da kimse gerçeklerin farkına varmadı.Pahalı airdrop dönemi

Voshy bir yandan GREED’i geliştirmeye başladı. Kullanıcıların cüzdanlarından herhangi bir para akışı olmamasını sağlamak adına bir dondurma mekanizması ekledi ve spekülasyonları imkansız hale getirdi. Marcos Collado Martin ve Petar Podbreznicki gibi geliştiricilerden yardım aldı.


Token’la alakalı her şey çok sorunsuz ilerlediğinden insanları caydırmak adına Twitter erişimlerini istemeye karar verdiler. Ancak bazı insanlar bundan da şüphelenmeyip güvenliklerinden de taviz verdiler.


Hatta Voshy, kendisine yöneltilen “Bu izinleri neden verelim? Sen olsan verir miydin?” sorularına “Hayır, asla” yanıtını verse de uyarıları işe yaramadı.


Asıl artış, cuma günü gerçekleştirilen airdrop’la yaşandı. Spekülatörlerin onay vermesiyle iki şey yaşandı: Kullanıcılar 8,007,320,330 GREED sahibi oldular ve Twitter hesaplarında otomatik olarak utanç verici bir uyarı paylaşımı yapıldı.


Voshy, Twitter izinlerinin nasıl iptal edileceği hakkında bilgilendirip insanları bunu yapmaya teşvik etse de şu anda izinleri olan hesaplarda insanları açgözlü olmakla ilgili tweet’ler atarak uyarmaya devam ediyor.


Son olarak Voshy şunları söylüyor: “En azından birilerine bir şey öğrettiysem ve bu konuda ders vermişsem benim için yeterli. Bazıları bu deney yüzünden çok fazla nefrete maruz kalacağımı söylese de şu anda kötü bir durum yok. Herkesin hoşuna gitmiş görünüyor.”


Daha Fazla Oku

    SolanaGREED tokenmeme coin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Sam Bankman-Fried Haberi CoinDesk’e Ödül Kazandırdı

29 Eylül 2023 17:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk