Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Mark Zuckerberg, Meta’nın Metaverse’e Sadık Kalmaya Devam Ettiğini Söylüyor

Meta'nın dönüşümü sosyal medya devine milyarlarca dolara mal olsa da şirketin kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg firmanın metaverse'den vazgeçmeyi düşünmediğini belirtti.

27 Temmuz 2023 10:02

Güncellenme: 27 Temmuz 2023 10:31

Meta (META), yapay zekaya olan ilginin metaverse'ü sollamasına rağmen metaverse’ten vazgeçmediklerini bildirdi.


Mark Zuckerberg, “Yapay zekaya olan yatırımlarımıza devam ediyoruz. Metaverse vizyonuna da sadık kalmaya devam ediyoruz. Uzun yıllardır bu iki alan üzerinde paralel olarak çalışıyoruz ve birçok yönden örtüştüklerini görüyoruz, birbirlerini tamamlıyorlar” dedi.


Ancak metaverse’e odaklanmak şirkete milyarlarca dolar kaybettiriyor. Örneğin, 2022 yılında Meta’nın Facebook Reality Labs (FRL) birimi 2,2 milyar dolar gelir elde ederken 13,7 milyar dolarlık gider kaydetmişti. 2021’de ise bu gelir-gider oranı 2,3 milyar dolara 10,2 milyar dolar şeklindeydi.

Zuckerberg, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bu iddialı yolculuğumuz uzun vadeli bir yatırım. Reality Labs portföyünde VR, AR, metaverse, sosyal platformlar genelinde birçok bileşen var ve buradaki yatırımlarımızın geri dönüşünü değerlendirmek için gerçekten uzun bir zamana ihtiyaç var. Tabii ki bu konuda haklı çıkacağımın garantisini veremem. Yalnızca dünyanın bu yöne gittiğini düşündüğümü ifade edebilirim.”

Meta'nın en son yayımladığı finansal rapora göre şirket, ikinci çeyrekte 7,79 milyar dolar net gelir elde etti. Gelir oranı yüzde 11 artarak 32 milyar dolara ulaştı.

Şirkete ait Facebook ve Instagram'ın günlük aktif kullanıcı seviyeleri sırasıyla yüzde 5 ve 7 arttı. Ancak Similarweb tarafından yayımlanan rapora göre, Twitter'ın tahtını almayı hedefleyen Threads uygulaması, lansman haftasından itibaren aktif kullanıcı sayısında yüzde 60'lık bir düşüş yaşadı.

Şirketin hisse fiyatı çarşamba günü yüzde 1'den fazla artarak 294,47 dolar ile kapanış yaptı ve mesai sonrası saatlerde neredeyse 319 dolardan işlem gördü.

İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    metametaversemark zuckerbergFacebookyapay zeka

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk