Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Makro Faktörler Risk Oluştursa da Bitcoin Hâlâ Güçlü

Bir kripto gözlemcisi, devlet tahvili getirilerinin kripto para birimleri de dahil olmak üzere risk varlıkları için zorlu bir ortam oluşturduğunu söyledi.

31 Mayıs 2024 13:56

Güncellenme: 31 Mayıs 2024 14:02

Bitcoin (BTC), rekor seviyelerin hemen altındaki fiyat seviyelerinde yükselmeye devam ederken, bazı gözlemciler son makroekonomik gelişmelerin yükseliş hareketini engelleyebileceğinden endişe ediyor.


Kripto opsiyon trader’ı ve piyasa analisti Chang, CoinDesk'e verdiği röportajda, "Bitcoin hâlâ güçlü, ancak makro faktörler kripto para birimi için bir tehdit oluşturuyor" dedi. "Tahvil getirileri, ABD Hazine tahvil ihracına kıyasla talep zayıf olduğu için çok istikrarsız. Bitcoin üzerinde herhangi bir olumsuz etki varsa, muhtemelen getiriler ve dolar endeksinden kaynaklı."


Hazine getirileri, devam eden ABD borç endişeleri, şiddetli tahvil arzı ve Japon devlet tahvili getirilerindeki artış nedeniyle yükseliyor. Grafik platformu TradingView'den alınan verilere göre, gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi iki haftada 24 baz puan artarak %4,55'e yükseldi. Birkaç geleneksel piyasa analisti, %4,7'nin üzerindeki bir hareketin hisse senedi piyasalarına volatilite getireceğini öne sürüyor.


Durum böyle olunca, bitcoin ve teknoloji hisse senetleri gibi nispeten riskli varlıklara yatırım yapmanın çekiciliğini azalıyor. Chang, getirilerin haziran ayında istikrarsız kalmasını beklediğini ve bitcoin ile hisse senetleri arasında yakın bir korelasyon sağlandığını söylüyor.


İki yıllık Hazine getirisi şimdiden %5'e yaklaştı. Güvenli yatırımlar olarak görülen devlet tahvillerinde %5'lik getiri sağlama ihtimali, makro yatırımcıları hisse senetlerinden, kripto para birimlerinden ve finansal piyasanın diğer riskli köşelerinden dönmeye ikna edebilir.


Goldman Sachs'ın önemli isimlerinden Peter Oppenheimer, dün Bloomberg Surveillance'da yaptığı açıklamada "Şu anda yükselen getirilerin tüm varlık sınıfları üzerinde baskı oluşturacağı bir tahvil getirisi seviyesindeyiz" dedi.


Bu nedenle yatırımcılar, Federal Rezerv faiz oranlarının yönü hakkında rehberlik için kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksini yakından takip ediyor. Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan verilerin bugün 8:30 EST'de (12:30 UTC) yayımlanması planlanıyor.


FactSet'in konsensüs tahminlerine göre, genel PCE Fiyat Endeksi'nin nisan ayında yıllık bazda %2,7 arttığı öngörülüyor. Tahminler, mart ayındaki %0,32'lik artışın ardından aylık bazda %0,3'lük bir artışa denk geliyor. Gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek PCE için ise yıllık bazda %2,8 ve aylık bazda %0,3'lük bir artış bekleniyor.


Chang’e göre, "Günün en önemli anı PCE açıklaması olacak. Bunlar Fed'in sevdiği veriler. Bahsettikleri %2'lik enflasyon hedefi TÜFE değil, PCE'dir. Veriler beklentileri aşarsa, insanlar risk varlıkları satın almayı bırakacak" dedi.


Çekirdek rakamda beklenenden daha büyük bir sıçrama olursa, faiz indirimi ihtimali zayıflayacak ve tahvil getirilerinin etkilenmesine yol açacak. Şu anki Fed fon vadeli işlemleri, yatırımcıların bu yıl sadece 35 baz puanlık bir faiz indirimi fiyatladığını gösteriyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcpce fiyat endeksiEnflasyontahvil

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk