Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Spot Piyasasındaki İşlem Hacmi 4,5 Yılın En Düşük Seviyesinde

Grayscale zaferinin ardından görülen volatilite, merkezi borsaların işlem hacimlerine yansıdı.

7 Eylül 2023 16:07

Güncellenme: 7 Eylül 2023 16:49

Kripto spot piyasasındaki faaliyet, ağustos ayında 4,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. Grayscale Investments’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na karşı zaferinin yol açtığı volatilite, dijital varlık spot piyasasında bir durgunluk yarattı.


Dijital varlık verileri ve endeks sağlayıcısı CCData’ya göre, merkezi borsalardaki spot işlem hacmi Mart 2019’dan bu yana yüzde 7,78’lik bir düşüşle 475 dolara geriledi.


Türev ürünlerdeki hacim ise yüzde 12’nin üzerinde düştü ve 1,62 trilyon doları gördü. Türevlerin toplam piyasadaki payı üst üste üçüncü ay da daralarak yüzde 77,3 oldu. Açık türev sözleşmelerinde kilitli dolar değeri yüzde 19,5 artarak 17,1 dolara yükseldi. 


FTX etkisi bitmiyor

Devam eden düşüş, Sam Bankman-Fried'in FTX borsasının kasım ayındaki iflasından bu yana kötü bir dönem yaşayan borsalar ve piyasa yapıcılar için daha da zorlu bir ortam yaratıyor. İflasın ardından yatırımcıların merkezi borsalara olan güveni azaldı ve piyasa derinliği olumsuz etkilendi. Bloomberg verierine göre, piyasa yapıcıların kâr marjı FTX’in çöküşünden bu yana yüzde 30 azaldı.


CCData, CoinDesk ile paylaştığı raporda, “Merkezi borsalardaki spot ve türevlerin toplam işlem hacmi, Grayscale’in zaferiyle başlayan volatilitenin merkezi borsalarda işlem hacmi yaratamamasıyla yüzde 11,5 düşerek 2,09 trilyon dolara geriledi. Spot işlemlerdeki düşük hacim ve açık opsiyon verilerindeki dalgalanmalar, piyasanın spekülasyon tarafından yönlendirildiğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.


Hacimler, 17 Ağustos ve ay sonundaki kısa volatilite artışları olmasaydı çok daha kötü olabilirdi. Piyasa değerine göre lider kripto para birimi bitcoin (BTC), 17 Ağustos’ta yüzde 10’un üzerinde düşerek 25 bin dolara gerilemişti. Fiyat, tekrar düşmeden hemen önce 29 Ağustos’taki Grayscale zaferiyle 28 bin dolara yükselmişti.


Borsalar

Binance’in spot pazar payı üst üste altı ay boyunca daralarak Ağustos 2022’den bu yana en düşük seviye olan yüzde 38,5’e geriledi. Türev ürünlerdeki payı ise yüzde 53,5 daralarak Haziran 2022’den bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Bunlara rağmen borsa, spot işlem hacminde 183 milyar dolar, türevde ise 865 milyar dolar kaydederek en üst sıradaki yerini korudu.Huobi’nin küresel spot piyasa aktivitesindeki payı yüzde 2,26 artarak toplam hacmin yüzde 6,09’unu oluşturdu. Bu da borsayı hacme göre en büyük merkezi spot borsa yaptı.


Bitget ve Bybit, türevlerdeki pay olarak sırasıyla yüzde 8,66 ve 12,7’yi gördü.


İlginizi çekebilir:Daha Fazla Oku

    spot piyasakripto borsasıFTXişlem hacmi

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Norveç, Veri Merkezlerini Düzenleyerek Kripto Madenciliğini Kısıtlamak İstiyor

15 Nisan 2024 18:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk