Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Yeni Yıla Heyecansız Giriyor

2022’nin son iş gününde kripto piyasası yatay seyrini sürdürürken, hisse senedi piyasalarında ise yukarı yönlü hareketlilik hakim

30 Aralık 2022 10:50

Güncellenme: 30 Aralık 2022 10:57

Oldukça trajik bir yılı geride bırakmaya hazırlanan Bitcoin yeni yıla üç gün kala iki haftadır direnç gösterdiği 16 ila 17 bin dolar arasındaki seviyedeki seyrini sürdürüyor. Düne kıyasla yüzde 0,12’lik değer kaybeden piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası şu sıralar 16 bin 519 dolardan işlem görüyor.


“Bitcoin’in kısa vadede sağlam bir geri dönüş yapacağından emin değilim”


CoinDesk’e konuşan trading şirketi Oanda’nın kıdemli piyasa editörü Craig Erlam, “Bitcoin 16 ila 17 bin dolar seviyesinde tutunmaya çalışıyor ve bu durum, son birkaç haftadır değişmiş değil. Beklenmedik gelişmeler olmadığı müddetçe önümüzdeki birkaç günde de bu seyrin devam etmesini bekliyoruz” diyor ve ekliyor: “Bitcoin’in dibi görüp görmediği bir soru işaretiyken, sağlam bir geri dönüş yapabilecek güven tazelenmesinin kısa vadede gerçekleşeceğinden emin değilim ve önümüzdeki yıl birçok yeni gelişmeye gebe olabilir.”


2022’de blokzincir altyapısında majör bir değişime imza atarak proof-of-work konsensusundan proof-of-stake’e geçiş yapan Ethereum’un fiyatında da durgunluk hakim. Dünden beri yüzde 0,45 değer kaybeden Ethereum 1,189 dolara düşmüş vaziyette.


Piyasa değeri bakımından üçüncü sırada yer alan kripto para Binance Coin’de (BNB) de benzer bir durum söz konusu. Son 24 saatte yüzde 0,46’lı düşüş kaydeden BNB’nin fiyatı 243 dolara gerilerken, bir diğer büyük kripto para Dogecoin’deki değer kaybı ise yüzde 3,79’la düşüşle görece daha sert gerçekleşiyor.


Hisse senedi piyasasındaki yükseliş bu sefer kriptoya uğramadı


Kripto piyasası çöküşler, siber saldırılar ve skandallarla dolu bir yılı geride bırakırken, hisse senedi piyasasıyla pozitif korelasyonu ise söz konusu olumsuz gelişmeler dışında devam etmişti. Yeni yıla girerken fiyatlardaki paralelliğin aynı doğrultuda devam etmediğini söylemek mümkün. Nitekim birçokları tarafından Bitcoin’le fiyat ilişkisi yakından takip edilen teknoloji borsası Nasdaq dünü kripto piyasasının aksine yüzde 2,59’luk artışla kapatmış durumda. Keza Dow Jones yüzde 1,05’lik ve S&P 500 endeksi de yüzde 1,75’lik yükselişlere imza atmış vaziyette.


Kripto piyasasında son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 18’lik yükselişiyle Mirror Protocol (MIR) olurken, district0x (DNT) yüzde 16,05’lik, Serum (SRM) yüzde 14,92’lik, Bitcoin Gold (BTG) yüzde 14,43’lük ve Enzyme (MLN) ise yüzde 6,78’lik artış kaydetmiş durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk