Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Yatay Seyrinde Direnç Göstermeye Devam Ediyor

Piyasa değeri bakımından en büyük iki kripto paralar arasında başı çeken Bitcoin ve Ethereum’un fiyat performansları 2022 yılının Aralık ayındaki seviyelerinden farksız değil.

6 Ocak 2023 07:28

Güncellenme: 6 Ocak 2023 09:52

ABD Merkez Bankası’ndan (Fed) gelen enflasyonu dizginlemek adına sıkı para politikalarının 2023’ün ilk yarısında da devam edeceğine ilişkin verilen sinyaller riskli varlıklar üzerinde satış baskısı yaratıyor. Geçtiğimiz günlerde 14’üncü yaşını kutlayan Bitcoin dünden beri yüzde 0,08’lik ufak bir artışla yaklaşık iki aydır tutunmaya çalıştığı 16 ila 17 bin dolarlık fiyat aralığından uzaklaşmıyor. Bu yazı kaleme alınırken 16 bin 832 dolardan işlem gören Bitcoin’in hemen ardından gelen piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para Ethereum’da da benzer bir tablo söz konusu. Son 24 saatte yüzde 0,01’lik değer kaybeden Ethereum şu sıralar 1,252 dolardan işlem görüyor.


Kripto piyasasında yeni bir konsolidasyon dönemi


CoinDesk’e konuşan piyasa araştırma şirketi Fairlead Strategies’in yönetici ortağı Katie Stockton, Bitcoin ve diğer altcoin’lerdeki yaşanan “aşağı yönlü hareketlilik trendine” dikkat çekiyor: “Geçtiğimiz Mayıs ayından düşüşlerine tanık olduğumuz piyasada şu anda yatay bir seyir izliyor. Önümüzdeki dönemde geçtiğimiz yedi ya da sekiz haftadır benzerlerini yaşadığımız başka bir konsolidasyon aşamasına doğru adım atıyoruz. Fakat şu ana dek konsolidasyon çerçevesinde direncin üzerinde herhangi bir kırılmaya henüz tanık olmadığımızı söyleyebilirim.”


2022’ye damga vuran FTX ya da Terra/LUNA çöküşlerinin yarattığı fiyat hareketleri dışında genelde hisse senedi piyasalarıyla pozitif korelasyonu dikkat çeken kripto piyasasının yeni yıldaki gündeminde de makroekonomik gelişmeler başrol oynayabilir. Fed’den gelen şahin açıklamaların hisse senedi piyasalarında baskı yarattığını söylemek mümkün. Teknoloji borsası Nasdaq dünü yüzde 1,47’lik, Dow Jones yüzde 1,02’lik ve S&P 500 ise yüzde 1,16’lık düşüşle kapamış durumda.


Öte yandan kripto piyasasında son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 74,7’lik artışıyla Samoyedcoin (SAMO) olurken, Nervos Network (CKB) yüzde 12,63’lük, Kava.io yüzde 2,98’lik ve Cardano (ADA) ise yüzde 2,79’luk artış kaydetmiş vaziyette.


En çok kaybettiren kripto para ise yüzde 14,14’lük düşüşüyle XYO Network (XYO) ilk sırada yer alırken, batık kripto kredi şirketi Celsius’un CEL yüzde 11,07’lik, Stepn (GMT) yüzde 8,18’lik, Tron (TRX) yüzde 7,55’lik değer kaybına uğramış durumda.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk