Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Piyasası Hafta Sonuna Yüksek Moralle Girerken Gözler ABD ÜFE Verisinde

Bitcoin tekrar 17 bin doların üzerine çıkarken, piyasaların dikkati ABD tarafından gelecek makroekonomik verilerde olacak

9 Aralık 2022 10:02

Güncellenme: 9 Aralık 2022 10:10

Yüksek enflasyonun başrol oynadığı merkez bankalarının sıkı para politikalarında frene basmayacağına dair endişeler ve kripto piyasasındaki belirsizlik ortamına rağmen Bitcoin ve diğer büyük kripto paralar yükselişte.


Pazartesi gününden beri en yüksek seviyesine ulaşan piyasa değeri bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin düne kıyasla yüzde 2,39’luk artışla 17 bin 210 dolardan işlem görüyor.  


CoinDesk’e konuşan trading şirketi IG North America’nın CEO’su JJ Kinahan “Kripto piyasasındaki büyüme trendi yavaş olacaktır” diyor ve ekliyor: “Yeni paranın piyasaya girmek istediğini seziyorum. Yatırımcı güvenindeki erozyon ortadan kalkacaktır.”


Hafta sonuna doğru giriş yaparken Ethereum’daki yukarı yönlü hareketlilik ise Bitcoin’e kıyasla daha belirgin bir seviyede gerçekleşiyor: Düne kıyasla yüzde 4 değer kazanan dünyanın en büyük ikinci kripto parası Ethereum şu sıralar 1,278 dolardan işlem görüyor.


ABD ÜFE verilerinden düşüş bekleniyor


Makroekonomik taraftaysa gözler bugün TSİ 16.30’da açıklanacak ABD üretici fiyat endeksi (ÜFE) verilerinde olacak. Varlık yönetim şirketi Ünlü & Co.’nun günlük piyasa analizinde ABD ÜFE rakamının “Aylık bazda yüzde 0,2 oranında artış göstermesi beklenen verinin yıllık bazda ise yüzde 8,0’den yüzde 7,2’ye gerileyeceği tahmin ediliyor” ifadeleri yer alıyor: “Aynı ölçekte geri çekilme çekirdek rakamda da beklenirken önceki ay yüzde 6,7 olan verinin yüzde 5,9 seviyesine gerileyeceği öngörülüyor. ÜFE’nin beklentilere paralel veya daha düşük bir değer alması varlık fiyatları üzerindeki baskının azalmasına katkı sağlayacaktır. Ancak aksi bir senaryoda zaten kırılgan olan risk iştahının baskı altında kalabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.”


Ünlü & Co. analizinde “Benzer şekilde bugün Michigan tüketici güven endeksinin de öne çıkan konu başlıklarından biri olduğunu düşünüyoruz” ifadelerinin yanı sıra enflasyona tekrar dikkat çekiliyor: “Ancak endeksin kendisinden ziyade enflasyon beklentileri yatırımcıların odaklanacağı nokta olabilir. Bu kapsamda genel beklenti bir yıllık enflasyon beklentisinin değişim göstermeyerek yüzde 4,9 seviyesinde kalacağına işaret ediyor. Verinin beklentilerden sapma göstermesi durumunda ise varlık fiyatlarında volatilitenin artması olası görünüyor.”


Son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 32’lik yükselişiyle Fetch.ai (FET) olurken, Numeraire (NMR) yüzde 16,52’lik, Keep Network (KEEP) yüzde 14,62’lik, The Graph (GRT) yüzde 7,66’lık ve Optimism (OP) ise yüzde 7,65’lik yükseliş kaydetmiş durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk