Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Ekosisteminin Son 24 Saatinden Önemli Gelişmeler

CoinTR Araştırma Departmanı, kripto para piyasasındaki gelişmeleri değerlendirdi.

12 Aralık 2023 13:01

Güncellenme: 12 Aralık 2023 13:53

Lider kripto para birimi bitcoin (BTC) son 24 saatte %0.93'lük bir düşüşle 41,787 dolar seviyesine gerilerken, ether (ETH) %0.61'lik bir düşüşle 2,227 dolar seviyelerinde işlem görüyor. CoinMarketCap verilerine göre, kripto para piyasasının toplam değeri son 24 saatte %1.17 artarak 1.53 trilyon dolara yükseldi. Bu süreçte yükseliş gösteren altcoin’ler ise KuCoin, Injective, Celestia (TIA), ORDI (ORDI) Avalanche (AVAX), VeChain (VET), Optimism (OP). CryptoQuant tarafından yayımlanan rapora göre, merkezi kripto borsalarındaki bitcoin rezervi son altı yılın en düşük seviyesinde. 


Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, bir soru-cevap oturumunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) ciddi suçlamalarda bulundu. Hoskinson, SEC'in kripto para düzenlemelerinde belirsiz kurallara ve tutarsız uygulama standartlarına sahip olduğunu, özellikle bitcoin ve ether’e karşı bir önyargı gösterdiğini iddia etti. Ayrıca SEC'in politika oluşturmak için yasal hareketler yerine yaptırımlara dayanmasını eleştirerek, yasama organlarının net kurallar ve düzenlemeler belirlemesi gerektiğini vurguladı. Mevcut yasaların onlarca yıl önce oluşturulduğunu ve hızla gelişen kripto para alanının karmaşıklığını tam olarak ele almayabileceğini belirtti.


Güney Kore Mali Düzenleme Kurumu sanal varlıklara ilişkin yönetmelikleri belirliyor. Güney Kore'nin Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), "Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasası" ve "Sanal Varlık Endüstrisinin Denetlenmesi Yönetmeliği" hakkında bir yasal bildiri yayınladı. Bu yönetmelikler, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ve NFT gibi "Sanal Varlık Kullanıcı Koruma Yasası" kapsamına girmeyen öğeleri eklemeyi, kullanıcı mevduatlarının yönetim kurumları ve işletme yöntemlerini açıklamayı, kullanıcıların sanal varlıklarının %80'inin soğuk cüzdanlarda saklanmasını gerektirmeyi, hackleme ve bilgisayar arızaları gibi kazalardan sorumlulukları yerine getirme standartlarını belirlemeyi, sanal varlık piyasasının özelliklerine dayanarak açıklanmayan önemli bilgi sızıntıları ve içeriden öğrenme işlemlerinin olası zamanlamasını tanımlamayı, kullanıcı sanal varlık mevduatlarının ve çekimlerinin keyfi olarak dondurulmasını genel olarak yasaklamayı ve sadece istisnai durumlarda mevduat ve çekimlerin dondurulmasına izin vermeyi, sanal varlık borsalarına anormal işlem izleme yükümlülükleri yüklemeyi ve haksız ticaret davranışları için bir ceza prosedürü kurmayı içeriyor.


El Salvador'un bitcoin tahvili düzenleyici onayı aldı, 2024'ün ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek. Uzun süredir beklenen ve "Volkan Tahvili" olarak da bilinen bitcoin tahvili, 11 Aralık'ta ülkenin Dijital Varlıklar Komisyonu tarafından onaylandı ve 2024'ün ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ülkenin bitcoin yanlısı lideri Nayib Bukele de bu haberi doğruladı.


Senatör Elizabeth Warren'ın kripto para karşıtı Kara Para Aklamayla Mücadele Yasası'na destek artıyor, ancak çoğu yasa tasarısı hiçbir zaman yasalaşmıyor. Warren, 11 yıllık senatörlük süresince 330 yasa tasarısı sundu, ancak bunlardan sadece on tanesi diğer yasa tasarılarına dahil edildi ve yalnızca bir tanesi yasalaştı. Warren'ın temmuz ayında yeniden sunulan Dijital Varlık Kara Para Aklamayla Mücadele Yasası, kripto uygulamalarının ve şirketlerinin çeşitliliğini Banka Gizlilik Yasası kapsamında düzenlenen finans kurumları olarak sınıflandırmayı amaçlıyor. Bu yasa tasarısı şimdiye kadar iki partiden de destek gördü ve 11 Aralık'ta Warren'ın Demokrat Parti'den beş senatör daha yasa tasarısını desteklemeyi kabul etti.


L2BEAT verilerine göre, Jinse Finance tarafından bildirildiği üzere, Ethereum Layer 2'deki toplam kilitli değer (TVL) şu anda 15.73 milyar dolar seviyesinde ve 7 günlük artış %3.59 oldu. En yüksek kilitli değerlere sahip ilk beş platform şunlardır: ArbitrumOne (8.16 milyar dolar, 7 günlük artış %0.06); OPMainnet (4.52 milyar dolar, 7 günlük artış %10.7); Base (615 milyon dolar, 7 günlük azalış %2.61); zkSyncEra (567 milyon dolar, 7 günlük artış %7.31); dYdX (363 milyon dolar, 7 günlük artış %6.09).


DefiLlama verilerine göre Avalanche ekolojik kredi protokolü Benqi'nin toplam kilitli pozisyonu 520 milyon doları aşarak, 7 günde %50'den fazla bir artış gösterdi.


CryptoQuant tarafından yayımlanan rapora göre, merkezi kripto borsalarındaki bitcoin arzı son altı yılın en düşük seviyesinde ve 2017'deki verilerle benzer durumda. Tüm bunlar, bitcoin için boğa eğilimi olabileceğine işaret ediyor. Rapor, arzın azalmasının 45. ayına girdiğini ve Metcalfe'nin fiyat değerleme endeksine göre bitcoin'in 2024 başlarında 50,000 ila 53,000 dolar arasına yükselebileceğini öngörüyor.


CoinDesk Indices verileri, bitcoin'in 11 Aralık'ta kaydettiği %5 düşüş hareketiyle, piyasada 12 saat içerisinde oluşan likidasyon tutarının 335 milyon doları aştığını ve bunun 300 milyon dolarlık bölümünün uzun pozisyonlardan oluştuğunu gösteriyor. Bu süreçte 89 milyon dolarlık BTC ve 74 milyon dolarlık ETH pozisyonları likide edildi.


Dikkat Çeken Altcoin'ler ve 24 Saatlik Artış Oranları:

  • KuCoin Token (KCS): %31.96 artış

  • Injective (INJ): %18.33 artış

  • Celestia (TIA): %16.53 artış

  • ORDI (ORDI): %16.43 artış

  • Avalanche (AVAX): %15.67 artış

  • VeChain (VET): %14.02 artış

  • Optimism (OP): %10.85 artış

Daha Fazla Oku

    cointrpiyasakriptoaltcoinBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk