Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto Aylık İşlem Hacmi Yedi Aydır İlk Kez 6,58 Trilyon Dolara Düştü

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan bitcoin, nisan ayında yaklaşık %15 düştü.

9 Mayıs 2024 11:42

Güncellenme: 9 Mayıs 2024 12:35

Kripto para işlem hacimleri, artan jeopolitik gerilimlerin ve ABD'de listelenen spot ETF'lere girişlerin yavaşlamasının dijital varlık piyasası üzerinde baskı oluşmasıyla birlikte yedi aydır ilk kez düşüş kaydetti.


Londra merkezli dijital varlık veri sağlayıcısı CCData tarafından hazırlanan rapora göre, spot ve türev piyasalarındaki kümülatif hacim %43,8 düşüşle 6,58 trilyon dolara geriledi. Bu durum, mart ayındaki rekor yüksek seviye olan 9,12 trilyon dolardan keskin bir geri çekilme olduğunu gösteriyor.


Vadeli işlem ve opsiyon piyasasındaki aktivite %47,6 düşüşle 4,57 trilyon dolara gerilerken türevler yatırımcıların ilgisini kaybetti. Spot piyasa hacmi göreceli olarak %32,6'lık bir düşüşle 2,01 trilyon dolara geriledi.


Raporda, "Bu düşüş beklenmedik makroekonomik verileri, Orta Doğu'daki jeopolitik krizin büyümesini ve ABD spot bitcoin ETF'lerinden gelen negatif net akışları takip ederek büyük kripto varlıklarının mart ayında elde ettikleri kazanımları geri kaybetmesine yol açtı" ifadeleri yer aldı.


Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan bitcoin (BTC), geçen ay neredeyse %15 düşerek 60.000 doların altına geriledi ve yedi aylık kazanç trendini bozdu.


Piyasadaki en likit dijital varlıkların ölçüsü olan CoinDesk 20 Endeksi yaklaşık %20 oranında işlem gördü ve toplam kripto piyasası kapitalizasyonu %16,8 düşüşle 2,177 trilyon dolara geriledi.Binance hacim bakımından en büyük kripto borsası olmayı sürdürürken, spot ve türev piyasa payının toplamı %41,5'e düştü. Borsanın spot piyasa işlem hacmi nisan ayında %39,2 düşüşle 679 milyar dolara geriledi ve Eylül 2023'ten bu yana ilk düşüşünü kaydetti.


CCData’ya göre, "Binance'in pazar payındaki düşüş, kurucusu ve eski CEO'su Changpeng Zhao'nun ABD kara para aklama yasalarını ihlal etmesi nedeniyle dört ay hapis cezasına çarptırıldığı haberiyle aynı zamana denk geldi."


Binance CEO'su Changpeng "CZ" Zhao, kasım ayında ABD'deki suçlamaları kabul ettikten sonra istifa etti ve yerine Richard Teng getirildi. CCData, o zamandan bu yana Binance'in spot pazar payının %30,8'den %33,8'e yükseldiğini söyledi.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtckripto işlem hacmiccdata

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk