Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Kripto 2024: Sırada Ne Var? - "Yeni Yılda Piyasayı Etkileyecek 6 Önemli Katalizör Mevcut"

Özel serinin bu bölümünde Bitget Yönetici Direktörü Gracy Chen'in 2024 yılına dair öngörülerini işledik.

25 Aralık 2023 15:46

Güncellenme: 25 Aralık 2023 19:22

Bu röportaj Consensus Magazine - Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin bir parçasıdır.


1) 2024 yılı için genel beklentileriniz neler? Sizce yeni yıla hangi dinamikler yön verecek? Hangi projelerin ve dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

Yeni yılda piyasayı olumlu etkileyebilecek 6 katalizör söz konusu:


1. Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının (ETF) Ocak 2024’te onaylanması bekleniyor. Piyasa şu anda oldukça iyimser ve bunu takiben bir ether (ETH) ETF'si de gelebilir. Durum böyle olunca, kurumlar varlık tahsisi elde etmek için bitcoin kullanabilirler.


2. Ethereum Cancun yükseltmesinin ilk çeyrekte gerçekleştirilmesi planlanıyor ve bu yükseltme, Ethereum ve L2 ekosistemlerinin potansiyellerini daha da ortaya çıkaracak. ZK L2 projelerinde bir token ihracı patlaması yaşanabilir.


3. USDC stabilcoin’inin ihraççısı Circle, 2024’ün ilk yarısı için planlanan ilk halka arzına (IPO) hazırlanıyor. Bu gelişmenin kriptografik stabilcoin’lerin benimsenmesini hızlandırması muhtemel.


4. Yaklaşık 155 gün içerisinde Bitcoin yarılanması gerçekleşecek ve arz talep oranları derinden etkilenecek.


5. FTX davası yavaş yavaş sona yaklaşıyor ve yeniden yapılanma sürecine giriyor. Düzenleyiciler kuralları netleştirdikçe sektöre para girişi yaşanabilir.


6. ABD'nin faiz artırım döngüsü sona eriyor ve piyasa, ilk faiz indiriminin Mayıs 2024 gibi erken bir tarihte yapılmasını öngörüyor. Bu ivmeyle birlikte, kripto para piyasalarındaki olumlu duyguların güçlenmesi ve bitcoin’e olan ilginin artması çok olası. 


Önümüzdeki yıl, kripto para birimlerinin ve yeniliklerin yaygın olarak benimsenmesiyle birlikte gerçek bir boğa piyasasının yaşanmasını bekliyorum.


2) 2024 yılında düzenlemelere dair beklentileriniz neler?

Dünya çapındaki düzenleyicilerin, dijital varlık devrimi yolundaki risklere karşı koruma sağlarken inovasyonu teşvik etmeyi dengelemeye çalıştığına inanıyorum. 


Spesifik olarak Türkiye'nin kripto düzenleyici çerçevesine yönelik tartışmalar, kriptonun kitlesel olarak benimsenmesini hızlandırma potansiyeline sahip. Bitget'te büyümenin temeli olarak düzenlemeler ve değerleri önceliyoruz. 


Kullanıcılarımızın çıkarlarını güvende tutmak için 410 milyon dolarlık bir koruma fonu ayırdık ve kullanıcıların platformda saklanan varlıklarına yönelik kaynak kodu doğrulaması için bir araç geliştirdik ve GitHub'da kullanıma sunduk. İlgili düzenlemelere uyarak kullanıcılarımıza küresel olarak hizmet vermeye kararlıyız.


3) Bitget olarak Türkiye pazarına yönelik 2024 ajandanızda neler ve önümüzdeki dönem için planlarınız neler?

Bitget, bu yılın başlarında Türkiye'de bir ofis kurdu ve şu anda çevrimiçi işlem platformu aracılığıyla tamamen yerelleştirilmiş hizmetler sunuyor. 


Bu stratejik hamle, kullanıcılarımıza tercih ettikleri dilde iletişim kurma kolaylığı sağlamamıza yardımcı oluyor. Banka entegrasyonları, farklı ürünler aracılığıyla anında dönüşümler ve Türk kullanıcılarımızın kriptoya atılmaları için yüksek uyumluluk standartlarına sahibiz.


  • Kripto 2024: Sırada Ne Var? serisinin tamamına göz at.

4) Şirket olarak Türkiye'deki kripto topluluğunun mevcut ve gelecekteki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye'deki kripto piyasası oldukça heyecan verici ve sektörün büyük oyuncuları 2024'te düzenleyici netlik beklediklerini belirtiyor. 


Yaklaşan düzenlemeler, Türk kripto topluluğunun gelecekteki rotasını belirleyecek. Bunlar bölgedeki dijital varlıkların benimsenmesini ve yatırım ortamını etkileyecek. 


Bitget olarak küresel büyümeyi öncelediğimiz için uyumluluk mevzusuna çok dikkat ediyoruz. Düzenleyici çerçeveler piyasa dinamiklerini şekillendiriyor ve Türk kripto para birimi alanında ilk harekete geçenlerden biri olmaktan mutluluk duyuyoruz.


Daha Fazla Oku

    Bitgetgracy chenKripto 2024: Sırada Ne Var?

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ali Yüksel

CoinDesk Türkiye'de ürün yöneticisi olarak yazılım, tasarım ve içerik ekibiyle doğrudan çalışmaktadır. Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olan Ali, uzun süredir ürün yönetimi alanında çalışıyor. Daha önce medya, eğitim teknolojileri, dijital tarım ve mobil uygulama zekası dikeyinde çözümler üreten teknolojilerde ürün yöneticisi olarak sorumluluk aldı. Aktif bir YGA gönüllüsü olarak insanlığa faydalı, çift kanatları gençler yetiştirme motivasyonuyla Bilim Seferberliği projesini destekliyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk