Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Korku ve Açgözlülük Endeksi En Yüksek Seviyesinden Düşüşe Geçti

Gösterge, 2022 yılının büyük bölümünde “korku” bölgesinde takılı kaldı.

29 Mart 2023 10:13

Güncellenme: 29 Mart 2023 12:43

Alternative.me'nin verilerine göre, piyasadaki mevcut duyarlılığı ölçmeye yarayan bir metrik olan kripto Korku ve Açgözlülük endeksi, yaklaşık 18 ayın tavan seviyesi 68’e bir hafta önce ulaşırken salı günü 59'a düştü.


50'den fazla okumalar, piyasa duyarlılığının "açgözlülük" aşamasına geçtiğini gösterirken, 50'nin altındakiler "korku” aşamasına işaret ediyor. Endeks, Bitcoin'in (BTC) tüm zamanların rekoru 69 bin doların üstüne çıktığı Kasım 2021'den beri 68'e hiç çıkmamıştı.


Gösterge geçen haftadan beri 59'a düşmesine rağmen, "açgözlülük" bölgesinde devam ediyor. Bu da yatırımcı duyarlılığının şu an için yükselme eğilimini sürdürdüğünü ortaya koyuyor.2022 yılının çoğunda endeks, doğal olarak "korku" ve "aşırı korku" bölgelerinde takılı kaldı. Kripto fiyatları, sektördeki kötü haber ve iflas dalgası sırasında çöktü.


2023 yılında "açgözlülüğe" dönüş, git gide artan düzenleyici baskısına ve makroekonomik korkulara rağmen kripto fiyatlarının sıçrayışıyla gerçekleşti. Bitcoin, yıla 16.500 dolar sularında başladıktan sonra yakın zamanda 27 bin doların biraz aşağısına ulaştı.


Oanda'nın üst düzey analisti Craig Erlam bir piyasa notunda, "Bitcoin, kripto endüstrisinde bile etrafında yaşanan şeylere karşı inanılmaz bir dayanıklılık gösteriyor" yazdı. Bunun uzun vadede ne kadar sürdürülebilir olabileceği üzerine düşünmenin önemli olduğunu da ekledi.


ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), kripto borsası Binance'i ve kurucusu Changpeng Zhao'yu, şirketin federal yasalara aykırı şekilde ABD'de kasten kayıt dışı kripto ürünleri sunduğu iddiasıyla mahkemeye veriyor. Bu haberler üzerine Bitcoin yaklaşık yüzde 3 düşüş gösterdi.


Erlam, "CFTC'nin Binance'e dava açtığı haberleri üzerine bitcoin biraz düşse de bu çok önemli değil," dedi, "özellikle de son haftalardaki ve bu yıl içerisindeki kazançlara bakıldığında.”


"Elbette bu, bir anda batacak demek değil, ancak önümüzdeki haftalardaki performansını görmek hiç kuşkusuz ilginç olacak, özellikle de sektör daha fazla kargaşaya tanıklık edecekse."


Daha Fazla Oku

    CFTCBinanceFear and Greed

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yapay Zeka Token’ları ve Trader’lar Apple’ın Yeni Hamlesini Yeterince Etkileyici Bulmadı

11 Haziran 2024 10:31

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk