Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

JPMorgan: "Mevcut Ürünlerdeki Sermayenin Önemli Bir Kısmı Bitcoin ETF'lerine Aktarılabilir"

Rapora göre, piyasaya yeni sürülen ETF'ler Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) gibi mevcut ürünlerden 36 milyar dolar değerinde varlık çekebilir.

15 Ocak 2024 16:18

Güncellenme: 15 Ocak 2024 16:34

J.P. Morgan, perşembe günü yayımladığı araştırma raporunda yeni spot bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) çekeceği sermayenin ne kadar yeni fon olacağının belirsizliğine dikkat çekti.


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yakın zamanda onay alan ETF'lere yönelik heyecan, odağın çekecekleri sermayelere kaymasıyla birlikte sönmüş gözüküyor.


Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler şöyle söylüyor: "Şu anda birçok piyasa katılımcısı tarafından paylaşılan iyimser ortamın aksine, spot bitcoin ETF onayları sonucunda kripto ekosistemine girmesi beklenen yeni sermaye konusuna şüpheci yaklaşıyoruz."


Bununla birlikte banka, mevcut kripto ürünlerinden önemli bir aktarım bekliyor ve hiç yeni sermayeye girmese bile  ETFlerin yaklaşık 36 milyar dolarlık para akışı çekebileceğine inanıyor.


Banka, geçen yıl ikincil piyasada indirimli GBTC hisseleri satın alan yatırımcıların kâr elde edebilmeleri durumunda Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)’den yaklaşık 3 milyar doların yeni spot ETF'lere aktarılabileceğini belirtiyor. Ayrıca şirkete göre, bireysel yatırımcıların kripto borsalarındaki dijital cüzdanlarından yeni ETF'lere geçiş yapması da 20 milyar dolara kadar para akışı sağlayabilir.


Grayscale'in yüksek ücretleri de çıkışları tetikleyebilir ve oranlarını BlackRock (BLK) ve diğer sağlayıcılar tarafından belirlenen seviyeye düşürmediği sürece, "çok daha fazla sermaye, rakiplerin lehine geçebilir.”


Raporda, kripto paralarını fon formatında tutan kurumsal yatırımcıların, özellikle GBTC'nin ücretlerini düşürmekte geç kalması durumunda vadeli işlemlere dayalı ETF'lerden ve GBTC'den daha ucuz spot ETF'lere geçebilecekleri de belirtiliyor.


Daha Fazla Oku

    bitcoin etfJPMorganGrayscalegbtc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk