Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

JPMorgan: Altın Yatırımcıları Bitcoin'e Geçiş Yapmıyor

Altın borsa yatırım fonlarından çıkışlar ve bitcoin ETF girişlerindeki artış, yatırımcıların altından kripto para birimine geçtiği spekülasyonlarını körükledi.

15 Mart 2024 17:54

Güncellenme: 16 Mart 2024 02:12

JPMorgan (JPM) dün yayımladığı araştırma raporunda, kurumsal yatırımcıların ve bireylerin bu yıl hem altın hem de bitcoin (BTC) satın aldığını, bazı analistlerin öne sürdüğü gibi ikisi arasında geçiş yaşanmadığını bildirdi.


Raporda, altın borsa yatırım fonlarından (ETF'ler) çıkışlar ve bitcoin ETF girişlerindeki artışın, yatırımcıların altından kripto para birimine geçtiğine yönelik spekülasyonların doğru olmadığı vurgulandı.


Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, "Yatırımcılar, birinden diğerine geçmek yerine hem altın hem de bitcoin'e yatırım yapıyor" yazdı.


"Bireysel yatırımcıların da ötesinde, CTA'lar gibi momentum trader’ları ve hedge fonları gibi spekülatif kurumsal yatırımcılar da dahil olmak üzere çoğu yatırımcı şubat ayından bu yana hem altın hem de bitcoin vadeli işlemleri satın alarak ralliye katkıda bulunuyor. Hatta bu sayı bireysel yatırımcılardan da fazla olabilir."


Bankanın analizi, "Şubat ayından bu yana bitcoin vadeli işlemlerinde 7 milyar dolar, altın vadeli işlemlerinde de 30 milyar dolarlık pozisyon oluşturulduğunu" gösteriyor.


Banka, ortalamaya dönme (mean reversion) riskinin yüksek olduğununa dikkat çekti. Bu, her iki varlığın da ortalama değer seviyelerine geri dönebileceği anlamına geliyor.


Ayrıca banka, bitcoin satın alma konusunda kurumsal bir stratejiye sahip olan yazılım geliştiricisi MicroStrategy'nin (MSTR) ralliyi güçlendirmede büyük rol oynadığını bildirdi. Raporda, şirketin bu yıl 1 milyar doların üzerinde bitcoin satın aldığı belirtildi:


"MicroStrategy tarafından borçla finanse edilen bitcoin alımlarının mevcut kripto rallisine kaldıraç sağladığına ve gelecekte potansiyel bir gerileme yaşanırsa kaldıraç azaltma riskini artırdığına inanıyoruz."


Daha Fazla Oku

    JPMorganBitcoinaltınyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Will Canny

Will Canny, finansal hizmetler sektöründe kanıtlanmış bir geçmişe sahip deneyimli bir piyasa muhabiridir. Şimdi CoinDesk'te bir sözleşme muhabiri olarak kripto ritmini takip ediyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk