Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Haftanın Özeti: ABD Bitcoin ETF’i İlk Yılında Büyük Bir Kayıp Yaşıyor

ABD’de bir yıl önce büyük bir lansman ile çıkarılan ilk bitcoin ETF’i diğer ETF’lere göre çok daha fazla kayıp yaşadı.

29 Ekim 2022 09:25

Güncellenme: 29 Ekim 2022 19:08

Teknoloji devi Apple uygulama içi NFT satışlardan belli bir miktar komisyon talep etmesi, Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınıp hemen NFT çalışmalarına başlaması ve Reddit’in NFT avatarları oldukça büyük ilgi uyandırdı. Kısaca bu hafta NFT’lerin haftasıydı. 


Apple NFT Gelirlerinden Bir Isırık Aldı


Apple, geçen ay platformda token işlemleri için onay vermişti fakat şimdi NFT ekosistemi için farklı bir düşüncesi olduğunu ortaya koydu. Pazartesi günü Review Guideline’da bir güncelleme yaptığını açıkladı. Bu yeni güncelleme ile Apple NFT’ler konusundaki tartışmalı duruşunu yazılı hale getirerek resmileştirdi.


Apple, Apple store dışında elde edilen NFT kârlarını azaltmayı hedefliyor. Kısaca bunu açıklamak gerekirse Apple, NFT'lerin App Store'daki uygulamalarda bulunmasına izin verecek fakat ek özelliklerin kilidi açılmayacak. Örneğin, OpenSea gibi satın alımlarda App Store’dan uzaklaştıran harici bağlantılara izin verilmeyecek. Yeni kurallarla artık NFT’ler sadece Apple’ın uygulama içi ödeme sistemiyle alınabilecek ama Apple, iOS’taki kilidi pek açmak istemiyor gibi çünkü uygulama içi satışlardan yüzde 30 komisyon talep ediyor.


Morgan Stanley bu ayın başında App Store’un aylık gelirinin Eylül ayında gelirinin yüzde 5 gerilediğini ve 2015’ten beri yaşanan en sert düşüş olduğunu bildirdi.


ABD Bitcoin ETF’i İlk Yılında Kayıp Yaşıyor


ABD’de bir yıl önce büyük bir lansman ile çıkarılan ilk bitcoin ETF’i diğer ETF’lere göre çok daha fazla kayıp yaşadı.


Varlık yöneticisi ProShares, Ekim 2021'de Bitcoin Strateji fonunu (BITO) başlattı ve hemen New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki ilk işlem haftasında 1 milyar dolardan fazla para toplayarak tarihteki en başarılı yeni ETF olmuştu.


Morningstar Direct'in Financial Times için hazırladığı verilerine göre, bitcoin ETF bir yıl sonunda benzeri görülmemiş bir ölçekte para kaybetti. Yüzde 70 değer kaybeden ETF, kripto kışında yatırımcılar için en kötü performans gösteren altıncı ETF oldu.
Reddit NFT’leriyle İlgi Çekmeyi Başardı

 

Sosyal platform Reddit’in NFT avatarları büyük ses getirdi. Web3 ile ilgili olmayan kullanıcıların bile dikkatini çekti. Polygon ve Dune Analytics’ın sağladığı verilere göre, Reddit sessizce yeni özellikler sunmaya başladı. 


 

RedditFloor’un Temmuz ayında kendi avatarlarını başlatıp bırakmasından bu yana 2.8 milyon yeni cüzdan açıldı. Kullanıcılar 86,000'den fazla NFT mint etti.


Popülaritesi bu ay çarpıcı bir şekilde artan Reddit NFT’lerinin Pazar günü, günlük hacimi 24 saatten kısa bir sürede 2 milyon dolara yükseldi. Reddit NFT'leri şu an yaklaşık 127 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip. Yani anlayacağınız son birkaç gün içinde Reddit’in NFT’leri Polygon'daki OpenSea'de NFT hacminde büyük bir artışa neden oldu. Bu durumu fark eden dolandırıcılar ise OpenSea üzerinde sahte NFT’ler satmaya başladı.


Dolandırıcı NFT platformu RPlanet’in Genesis airdrop’undan yararlanarak Reddit’in OpenSea sayfasınI kendi mint ve airprop etttiği ERC – 721 token’larıyla doldurdu. Asıl sorun dolandırıcının OpenSea’nin “copymint” (NFT’yi orjinalmiş gibi göstermek) sistemini çözmesi oldu. Bu, benzer başka sorunlara da yol açabilir ama neyse ki dolandırıcının çeşitli varlıklarda yaklaşık 4,500 dolar içeren ana adresi tanımlandı.


Elon Musk’ın Twitter Planları 


Altı aydır yaşanan gelgitlerden sonra Musk 44 milyar dolara Twitter’ı satın aldı ve şirkette bulunan üst düzey yöneticilerin işine son verdi. Bloomberg haberine göre, Tesla ve SpaceX’te CEO olan Elon Musk şimdi Twitter’da patron koltuğuna oturmayı planlıyor.


Musk, Twitter’da yeni bir dönemin başladığını söylemek için “kuş özgür bırakıldı” tweetini attı.


Yoğun bir hafta yaşanmasına rağmen Twitter Cuma günü NFT’ler için yeni bir özellik yayımladı. "Tweet Tiles" adlı pilot bir özellikle NFT pazarlarına bağlantıların genişletilmesi hedefleniyor. Bu entegrasyon şu anda NFT'yle ilişkili dört farklı platformla çalışıyor: Magic Eden, Rarible, Dapper Labs ve Jump.trade.Belki de ileri zamanlarda tıpkı Reddit gibi blokzincir tabanlı avatar satın almayı sağlayan bir NFT pazarı başlar...


Artık Musk, Twitter'ın “Chief Twit’i” olduğuna göre, öngördüğü "her şeyi" yapma özgürlüğüne sahip. Ne yapacağını kestirmek biraz zor olsa da olayları yakından takip eden gözlemcilerin Musk’ın neler yapabileceğine dair bazı değerlendirmeleri var.


Ayrıca şunu belirtmeden geçmek olmaz şirket artık özel olarak faaliyet göstereceği için finansal bilgileri ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) bildirmek zorunda da kalmayacak.


SEC ve Kripto Borsaları


Menkul Kıymetler Endüstrisi ve Finansal Piyasalar Birliği'nin (SIFMA) 24 Ekim'deki yıllık toplantısında konuşan SEC Başkanı Gary Gensler, kripto paraların merkeziyetsizliğini bir faktör olarak görmediğini açıkladı ve finansın antik çağdan beri merkezileştirildiğini dile getirdi.


SEC Başkanı merkeziyetsiz finansa aynı merkezi finans gibi yaklaşıyor ve kendi sözlerini desteklemek için sadece dört varlık yöneticisinin ABD endeks fonlarındaki toplam net varlıkların yüzde 80'inden fazlasını yönettiği gibi bazı örnekler sundu. Fakat bu örnekler tam da Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin'i yaratmasının nedenini ortaya koyuyor. 


Gensler, kripto borsaları Coinbase, Binance ve FTX’e gönderme yaparak "Merkeziyetsizlik fikri üzerine kurulan kripto piyasasında merkezileşmeyi bile gördük" dedi. Çünkü bu kripto borsaları son yıllarda merkezi kâr getiren devler haline geldi.


Kısaca Gensler, kripto varlıklarını menkul kıymetler olarak kategorize etmek istiyor, böylece borsaları ve borsa broker’ları katı kurallarla düzenleyebilir bir hale gelecek. Kriptoyu kırabilmelerinin tek yolu da bu...

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Elif Gökçe Yetişkol

Daha önce Harvard Business Review Türkiye'de teknoloji, fintech, finansal yönetim gibi konularda haberler yapan Elif Gökçe Yetişkol lisans eğitimini hem İstanbul Bilgi Üniversitesi hem de London School of Economics'te tamamlamıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Block, Bitcoin’den 207 Milyon Dolarlık Kazanç Elde Etti

23 Şubat 2024 10:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk