Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Şirketler

Apple, NFT'leri App Store'un Yüzde 30 Komisyon Ücretinden Muaf Tutmayı Reddetti

Teknoloji devinin birebir NFT işlemleri üzerindeki yasağının devam etmesi oldukça muhtemel.

25 Ekim 2022 12:01

Güncellenme: 26 Ekim 2022 00:17

Apple, Pazartesi günü NFT’leri kullanan iOS uygulamalarında yer alan NFT madenciliği, alım satımı sunma konusundaki kuralları yazılı hale getirdi. Uygulama içi bu aktivitelere hiçbir zaman teknik olarak yasak gelmedi.


Fakat iPhone üreticisinin uygulamalarda NFT işlemlerindeki fiili yasağı devam edebilir. Bunun nedeni ise uygulama içi NFT işlemlerinin (ticaretin) Apple’da gerçekleşmesi için Apple'ın yüzde 30'luk bir kesinti uygulaması. Üreticiler ve pazarlar ücretlerden vazgeçti ve şu ana kadar büyük bir gelir dilimini kaybetmek yerine sınırlandırılmış uygulama içi NFT ile devam etmeyi seçtiler.


The Information, geçen ay Apple'ın ücret politikaları nedeniyle pazaryerleri ve üreticileri ekosisteminden nasıl uzak tuttuğunu ve bazen de NFT entegrasyonlarını tamamen terk etmelerine neden olduğunu bildirdi.Apple'ın "uygulama içi satın alma" hizmeti kripto ödemelerini ele almadığından, NFT mint’leri sunmayı seçen uygulamaların karşılığında kripto kabul etmesi pek olası görünmüyor.


Pazartesi güncellemeleri ile Apple'ın App Store yönergelerinde NFT'ler için ilk kez belirli kurallar sağladığı görülüyor.


Güncellemelerle birlikte, uygulamaların NFT sahiplerine özel erişim sunması eya kullanıcıların Apple ekosistemi dışında satın alabilecekleri, satabilecekleri ve mint edebilecekleri üçüncü taraf sitelere bağlamaları da yasaklandı.


24 Ekim’de açıklanan App Store kuralları kripto anlamında 22 Ekim sürümünden biraz farklı.


Güncellenen ifade, Apple'ın yüzde 30 ücret ödemek zorunda olmayan Coinbase ve FTX gibi hizmetlerde uygulama içi kripto işlemlerine izin veren mevcut politikaları temelden değiştirmiyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase Raporu: USDC’den Geri Dönüş Hamlesi

27 Şubat 2024 15:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk