Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Haftanın Özeti: FTX’in Çöküş Hikayesi ve Yansımaları

Bu kadar büyük bir borsanın çökmesine bir “too big to fail” vakası diyebilir miyiz?

12 Kasım 2022 10:42

Güncellenme: 12 Kasım 2022 16:26

Bu haftanın gündemi FTX oldu ve bir süre daha etkileri sektörde devam edecek gibi görünüyor. Bir borsanın batması ile sonlanan anlaşmalar, dengesi bozulan stabilcoin’lerin yanında birçok problem de ortaya çıktı. Regülasyonlar için öncü bir hikaye olacağı şimdiden belli. 


Sam Bankman-Fried’ın FTX’inin Çöküş Hikayesi


Kasım ayının başlarında CoinDesk, Bankman-Fried’ın FTX (borsa) dışındaki bir diğer şirketi Alameda’nın (trading platformu) dengesiz ve istikrarsız bir bilançosu olduğunu bildirmesiyle hikaye başladı.


Alameda'nın varlıklarının çoğunun FTX'in token’ı olan FTT'ye bağlı olduğu ortaya çıktı. Ayı piyasasından dolayı zaten sarsıntıda olan kripto piyasasıyla trader’lar FTT’nin değerinde ani düşüş yaşanmasında endişe duyduklarını dile getirmeye başladılar.


Bu sırada Binance’in CEO’su ellerindeki FTT’leri satacağını açıkladı ve trader'lar varlıklarını FTX’ten çekmek için haklı olarak bir yarışa girdiler. Sam Bankman-Fried (SBF) likidite sorununu çözmek için son çare olarak Binance’ten FTX’i kurtarmasını istedi. CZ ise FTX’i satın almayı planladıklarını açıkladı. Fakat Binance, şirketin finansal durumunu gözden geçirdikten sonra bu anlaşmadan çekildi.SBF bu açıklamadan sonra kendi varlıklarında yüzde 94’lük bir kayıp yaşadı. Böylelikle net serveti yaklaşık 1 milyar dolara düştü.


SBF Cuma günü CEO’luk görevinden istifa etti ve yeni CEO John J. Ray III oldu ama bu süreçte düzenli bir geçişe yardımcı olacağını söyledi.


FTX, Alameda Research ve yaklaşık 130 bağlantılı şirketin gönüllü olarak Chapter 11 iflas işlemlerine başvurduğunu duyurdu.Yapılan başka bir basın açıklamasında da hangi şirketlerin dahil olup olmadığı konusunu açıklığa kavuşturmak için Chapter 11 iflas işlemlerinde yer almayan varlıklar sıralandı.Chapter 11 iflas açıklamasından hemen sonra SBF kendi twitter hesabından maddeler halinde son gelişmeleri aktardı.Bu yaşananlardan sonra FTX, hack'lendiğini açıkladı. Yetkililer kullanıcıların olabildiğince kısa sürede FTX uygulamalarını silmesi ve web sitesine girmemesi gerektiğini söyledi. Şu andaki verilere göre 600 milyon dolardan fazla kripto para FTX cüzdanlarından çalındı. FTX Genel Danışmanı Ryne Miller bu konuyla ilgili bir tweet paylaştı.Hack'lenmeden sonra Miller bir tweet daha paylaşarak Chapter 11 iflas başvurusu ile alınacak tedbirleri hızlandırarak tüm dijital varlıkları soğuk depolamaya (cold storage) taşımaya başlayacaklarını söyledi.Bu yaşananlar piyasaları oldukça derinden etkiledi ve tesiri büyük bir hızla devam ediyor. İlk defa bir borsanın çöküşüyle karşılaşmadık ama en büyüklerden birinin çöküşüne şahit olduk. Şimdi FTX kullanıcılarını/müşterilerini paralarını geri almak için uzun ve karmaşık bir yol bekliyor. Güven olmadan hiçbir şey ilerlemez zira insanlar güçlü ve sektörün en büyüklerinden biri olduğuna inandığı için FTX’i tercih ediyordu. Sonuçta eğer bir borsaya güven olmaz ise kripto dünyası da var olmaz. 


Peki bu kadar büyük bir borsanın çökmesine bir “too big to fail” vakası diyebilir miyiz?


Tether Peg’ini Kaybetti


FTX’in ve Alameda’nn çöküşü belli olunca önde gelen stabilcoin’lerden Tether (USDT) tüm zamanların en büyük piyasa hakimiyetine sahip oldu. Çünkü trader’lar stabil coin’leri güvenli bir liman olarak görüyorlardı. Ancak Perşembe günü Tether’in (USDT) fiyatı 97 sente düştü ve bu da dolara endekslenmiş USDT’ye karşı trader’ları alarma geçirdi.


Piyasa volatilitesinin arttığı dönemlerde bu şekilde fiyat dalgalanmaları aslında hiç de beklenmedik bir sonuç değil. Mayıs ayında Terra’nın çöküşü ve UST stabil coin’inin patlamasının hemen ardından USDT de kan kaybetmişti. USDT piyasa kapitalizasyonun yaklaşık yüzde 9’unu oluşturuyor bu azımsanmayacak bir oran değil.


Kaynak: TradingView


Bu düşüş likiditeyle de oldukça alakalı yani başka bir deyişle arz ve talepteki değişim de Tether’in fiyatını etkileyebilir ve şunu da söylemeden geçmeyelim: USDT önemli miktarda likidite tutan en büyük üç stabil coin’den diğer ikisi ise DAI ve USDC.


Tether’in CTO’su Perşembe günü Twitter’da, 24 saat içinde nakit olarak 700 milyon dolarlık USDT kullandığını söyledi.
Mercedes F1 Takımı, İlk Adım Olarak FTX Anlaşmasını Askıya Aldı


Kripto borsası FTX birçok sponsorluğa büyük harcamalar yaptı fakat yaşadığı likidite krizi ve iflas koruması olan Chapter 11’a başurmasından sonra Cuma günü Formula 1 takımı Mercedes-AMG Petronas, FTX sponsorluk anlaşmasını askıya aldığını açıkladı.


Bu hafta sonu Brezilya'da düzenlenecek São Paulo Grand Prix'inde aracından FTX logosunu kaldıracak. FTX, takımın web sitesindeki partnerler sayfasından kaldırıldı.


Mercedes-AMG Petronas, Eylül 2021'de FTX ile anlaşma yapmıştı. Anlaşmanın şartları hiçbir zaman açıklanmamıştı.


Mayıs ayında FTX, Miami Grand Prix yarışı olacağı sırada Mercedes-AMG Petronas ile NFT sektörüne adım atmışlardı.Bitcoin ve Ether İyi Günlere Geri mi Dönüyor?


Ekim ayının TÜFE raporunda enflasyonun durulmaya başlayabileceğini göstermesiyle Perşembe günü Bitcoin yüzde 12’li bir ilerleme kaydederken Ether de yüzde 21 oranında bir toparlanma gösterdi.


Bureau of Labor Statistics’in son raporu, tüketici fiyat endeksinin (CPI) son bir yıl içinde yüzde 7,7 oranında arttığını açıkladı. Federal Reserve’ün yüzde 2’lik enflasyon hedefini üzerinde olsa da Eylül ayındaki yüzde 8.2’den düşerek doğru yönünü bulmuş gibi görünüyor.


Fakat Cuma günü Bitcoin yine düşüş göstermeye başladı. Bu hafta yüzde 17 civarında bir düşüş yaşarken bir yıllık verilere bakıldığında yüzde 75'lik bir düşüş yaşadı.Twitter’da Ödeme Sistemi


Elon Musk dönemiyle Twitter değişmeye yeniden yapılanmaya devam ediyor. Her ne kadar insanlar Twitter kulanmayı yavaş yavaş bıraksa da Musk hızını kesmiyor şimdi de Twitter’ın bir ödeme işlemcisi olması için çalışıyor.


Twitter Payments LLC, başvurusunu 4 Kasım 2022'de para aktarıcısı olarak kaydettirdi. ABD’de ve uluslararası bölgelerinin birçoğunda para hizmetleri yürütmeyi planlıyor. 


Elon Musk, Twitter’ı aldığından beri favori coin’i olan Dogecoin için henüz bir çalışma yaptığını açıklamadı ama kesin yoldadır.


Musk’ın Twitter’ı ödeme sistemi haline getirmeye çalışması aslında dijital paraya ilk girişimi olmayacak. 1999 yılında X.com online ödeme şirketini ortakları Harris Fricker, Christopher Payne, and Ed Ho ile birlikte kurmuştu. 2000 yılında ise X.com, PayPal ile birleşti.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Elif Gökçe Yetişkol

Daha önce Harvard Business Review Türkiye'de teknoloji, fintech, finansal yönetim gibi konularda haberler yapan Elif Gökçe Yetişkol lisans eğitimini hem İstanbul Bilgi Üniversitesi hem de London School of Economics'te tamamlamıştır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Floki Geliştiricileri 11 Milyon Dolarlık Token Yakmayı Planlıyor

29 Şubat 2024 15:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk