Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Herkes Gözünü Fed'e Dikti

Kripto piyasasında düşüş eğilimi sürerken Fed'in bugün toplantı sonrasında yapacağı açıklama bekleniyor.

15 Haziran 2022 10:00

Güncellenme: 15 Haziran 2022 11:09

BTC, Fed toplantısından önce düşüşe devam ediyor. Piyasaya korku hakim olurken Bitcoin, son 24 saat içinde yaklaşık %5 düşüşle 21,000 dolar civarına geldi.


Bitcoin fiyatı bu yazı yayına hazırlandığı sırada 21,091.13 dolar seviyesinde işlem görüyordu. BTC'nin son 24 saat içindeki değer kaybı ise %5,76. Bu yıl %55 değer kaybeden BTC, 2020’deki yükselişten beri bu değerlere hiç gerilememişti. Aynısı başta Ethereum olmak üzere diğer kripto paralar için de geçerli. 


CoinDesk 20’de listelenen tüm kripto paralar FED toplantısının ardından yapılması beklenen açıklama öncesi değer kaybetti. En büyük değer kaybı yaklaşık %13 ile Polygon (MATIC) ve GALA oldu. Onları AVAX, Dodgecoin ve Solana izledi. 


Düşüş, ABD'nin geçen hafta mayıs ayı için beklenenden daha zayıf enflasyon verilerini yayınlamasının ardından geldi. ABD enflasyonu geçen yıla göre %8,6 arttı. 


Morgan Stanley analistleri, Fed faizi beklentilerinin kripto fiyatları üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekti. Yatırımcılar şu anda, şirket gelirlerini düşürmesi ve tüketici harcamalarını yavaşlatması beklenen Eylül ayına kadar 175 baz puanın üzerinde faiz artışları fiyatlıyor. 


Hargreaves Lansdown'ın baş hisse senedi analisti Sophie Lund-Yates, bir e-postada, “Yatırımcıları rahatsız eden endişenin püf noktası, ABD'nin ne kadar sert davrandığıdır. [Federal Rezerv], keskin yeni [tüketici fiyat endeksi] verileri karşısında artan enflasyonla mücadele etmeyi planlıyor" dedi. "Dengeyi yanlış anlamak ve faiz oranlarını çok agresif bir şekilde yükseltmek, durgunluk korkularının gerçeğe dönüşmesine neden olabilir" diye ekledi.


FxPro kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich, bitcoin 2020'nin başından bu yana en büyük düşüşünü gördüğü için piyasa duyarlılığının "aşırı korku" modunda kaldığını söyledi. Kuptsikevich, uzun vadeli alıcılar piyasaya dönmeden önce Bitcoin fiyatlarının 20,000 doların altına düşebileceğini ve bunun makroekonomik duyarlılığın iyileşmesi ile mümkün olduğunu sözlerine ekledi.


Bu arada bazı yatırımcılar, Bitcoin fiyatlarındaki düşüşün küresel hisse senetlerindeki düşüşe bağlı olduğunu öne sürdü. Kripto/dijital varlık hedge fonu ARK36'nın yönetici direktörü Mikkel Morch, “Küresel ekonomik ortam, her türlü pazarda yer alan yatırımcılar için son derece zor hale geliyor. Bu nedenle Bitcoin'in de artan aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya kalması şaşırtıcı değil” dedi. 


Morch şöyle devam etti: “Son birkaç yılda kripto para birimleri küresel bir makro varlık haline geldi ve bu nedenle yatırımcılar merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için agresif tepki vermediğini fark etmedikleri sürece olumsuz tepki vermeleri bekleniyor.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk