Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Düşüş sürerken Bitcoin 20.000 Dolar'ın Üzerinde Kalmayı Başardı

Ayı piyasasının uzaması, kötümser manşetleri ve sektörel dramayı körüklüyor.

29 Haziran 2022 09:48

Güncellenme: 29 Haziran 2022 09:59

Bitcoin art arda üçüncü kez güne değer kaybı ile başladı. Yine de 20.000 dolar’ın üzerinde kalmayı başaran piyasa hacmine göre en büyük kripto para birimi, ABD hisse senedi piyasası ile senkronize hareket etmeye devam etti. Ethereum (ETH) ve diğer kriptolarda düşüş daha keskin. 


Bitcoin, ekonomik veriler ile yatırımcıların cesareti kırılırken son 24 saat içinde yaklaşık %3,6 düşüş kaydetti. Bitcoin için 20.000 dolar, mevcut ayı piyasasının kötüleştiğini gören yatırımcılar için psikolojik bir sınır haline geldi. 


Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para olan Ether, %5’ten fazla bir düşüşle 1.100 doların hemen üzerinde işlem görüyor. Diğer büyük kriptoların çoğu kırmızı renkte ve SHIB ve DOGE bir sırasıyla yaklaşık %8 ve %7 değer kaybetti. Popüler meme coinler, son yedi gün boyunca yükselişleri ile piyasanın önünde gidiyordu.


Pazartesi günü, ABD Uzlaşma Bürosu'nun dayanıklı tüketim maları raporu, Mayıs ayında siparişlerin tahmin edilenden daha fazla arttığını gösterdi. Veriler, ekonominin ABD Merkez Bankası’nın mevcut parasal şahinliğini yumuşatması için yeterince soğumadığına dair yeni kanıtlar olarak algılandı.


Salı günü, ABD Konferans Kurulu ekonomide tüketici güveninin neredeyse on yılın en düşük seviyesine gerilediğini tespit etti. Bu, artan enflasyon, jeopolitik huzursuzluk ve resesyon korkularının yol açtığı endişenin bir işareti. Rapor, Michigan Üniversitesi'nin tüketici duyarlılığı endeksinin tüm zamanların en düşük seviyesine düştüğü yönündeki geçen haftaki araştırmasını teyit ediyor.


Oanda kıdemli piyasa analisti Craig Erlam bir e-postada son kazanımlara atıfta bulunarak, "Piyasalarda anksiyete hakim. Bu yüzden kutlamalar çok uzun sürmedi" dedi. 


Kriptoların gerilemesi borsaları takip ediyor. Teknoloji odaklı Nasdaq yaklaşık %3 düşerken S&P 500 %2 düştü. Endeksler, ayı piyasası bölgesinde kalmaya devam ediyor. Bu da önceki yüksek seviyesinden en az %20 aşağıda oldukları anlamına geliyor. Öte yandan 

ABD ham petrol vadeli işlemleri New York ticaretinde %2 artışla varil başına 111.84 dolar oldu.


Kripto piyasalarında, son iki ayda artan ve piyasaları sarsan dramalar devam ediyor. Vadeli işlem kripto borsası CoinFLEX'in CEO'su Mark Lamb Yatırımcı Roger Ver'iin, fiziksel vadeli işlemler kripto borsasına USDC cinsinden 47 milyon dolar borçlu olduğunu öne sürdü. İddiaya Twitter’dan yanıt veren Ver, tam aksine karşı tarafın kendine borçlu olduğunu söyledi.


Ve kripto borsası Huobi Global'in iş gücünün %30'undan fazlasını azaltabileceğine dair haberlerden sonra, rakip borsa OKX'ten bir yetkili, şirketin çalışan sayısını %30 artırma planlarını açıkladı.


Oanda'dan Erlam, "son birkaç aydaki olumsuz manşet akışı göz önüne alındığında" kripto piyasalarının önümüzdeki günlerde izlediği yol konusunda karamsar:


“Önümüzdeki haftalarda daha fazlasının gelmesinden korkuyorum ve 20.000 doların üzerinde herhangi bir çekiş elde edememesi nedeniyle topluluğun da bunu yapıp yapmadığını merak ediyorum."


Bağımsız yatırım araştırma şirketi FundStrat'ın dijital varlık stratejisi ortağı Walter Teng, bir bültende "Ayı piyasalarının en kötüsünü son iki haftada gördük" dedi.


Norveçli analiz firması Arcane Research, haftalık raporunda iç karartıcı göstergeler ve tahminler listesi hazırladı:


  • Bitcoin madencilik makineleri fiyatları "uçurumdan düştü" ve düşmeye devam etmesi muhtemel, bu da madencilerin düşen nakit akışları karşısında sonunda "siparişlerini boşaltmak" zorunda kalabilecekleri anlamına geliyor.

  • Bitcoin spot ticaret hacimleri son dokuz gün içinde %59 düştü.

  • Büyüyen endüstri sorunları "diğer merkezi kredi platformlarında kısır bir geri çekilme döngüsüne yol açıyor."

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 65 Bin Doların Üzerine Çıkmaya Çalışıyor

18 Temmuz 2024 17:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk