Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Günün Görünümü: Bitcoin Hafta Sonu 19 Bin Doların Üzerinde Tutundu

Bitcoin 19 bin doların üzerinde yeni bir desktek buldu. Diğer kriptolar hafta sonunda sabit kaldı.

4 Temmuz 2022 09:13

Güncellenme: 4 Temmuz 2022 10:40

Farklı şekil ve boyutlarda cesaret kırıcı haberlerin ardı ardına geldiği bir haftanın ardından bitcoin (BTC), hafta sonunu 19 bin dolarlık yeni destek hattının üzerinde geçirdi.


Piyasa hacmi bazında dünyanın en büyük kripto para birimi, son 24 saat içinde kabaca yaklaşık 19 bin 150 dolardan işlem görüyordu. ABD Sermaye Piyasaları Kurumu’nun (SEC) iki spot Bitcoin ETF'sini reddetmesi, sorunlu kripto hedge fonu Three Arrows Capital için kınama ve cesaret kırıcı ekonomik göstergelerin arasında kalan BTC, perşembe günü bir noktada 19 bin doların altına kadar düştü, ancak daha sonra yeniden eski değerine kavuştu.


Kripto varlık yöneticisi BitBull Capital'in CEO'su Joe DiPasquale, CoinDesk'e yazdığı bir e-postada, "Bitcoin fiyatı her iki tarafta da görülen ve devam eden trendler arasındaki duraklamalarda bir miktar oynaklık ile hafif şekilde hareket ediyor. Şu anda BTC'nin daha fazla aşağı yönlü hareket etmesini bekliyoruz ancak satış momentumu ve ilgisindeki düşüşü değerlendirmek için piyasanın tepkilerini de yakından takip ediyoruz" dedi.


Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum (ETH) bin 100 doların altına sarktı. ETH’nin değeri önceki güne göre büyük bir değişiklik göstermedi. CoinDesk'in piyasa değerine göre listelediği ilk 25 kriptodan bazıları ise sabit kaldı. Birkaç kripto yükselirken çoğunluğu değer kaybetti. MATIC yaklaşık %5 düştü ancak AXS %3'ün üzerinde arttı.


Kripto fiyatları hisse senedi endekslerini takip ederken son aylarda büyük ölçüde izledikleri modeli sürdürdü. Hem yoğun teknoloji bileşenli borsa endeksi NASDAQ hem de S&P 500 yaklaşık %1’in üzerinde değer kazandı. Bu yükseliş, iki endeksin de Ayı Piyasası'nda görünmesine neden olan düşüş trendinden nadir bir sapmaydı. Her iki endeks de son zirvelerindeki değerlerinin en az %20'sini kaybetti.


CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri kripto piyasalarında yaşanan düşüşü değerlendirdi. Enflasyonist ortamda risk almadan değerin korunamayacağına vurgu yapan Güneri, “Altın, dolar, kur korumalı mevduat gibi opsiyonlar var ama bunların hiçbiri sizi enflasyona karşı koruma garantisi sağlayan ürünler değil” dedi.  


Zorlu makroekonomik koşullar


Artan enflasyon ve durgunluk beklentisi ile jeopolitik belirsizlikler, yatırımcıları riskten kaçınan savunmacı pozisyonlara sürükledi. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell geçen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ekonomik daralma pahasına bile Hazine'nin nflasyonu dizginleme taahhüdünü yineledi. Michigan Üniversitesi ve ABD Konferans Kurulu tarafından hazırlanan iki ayrı rapor ise ABD’de tüketici güveninin azaldığını gösterdi.


Öte yandan kripto endüstrisi, cuma gününün büyük bölümünü Three Arrows Capital'in likidite sorunlarından kaynaklanan en son sçözülme ve kripto komisyoncusu Voyager Digital’in (VYGVF) tüm alım satım, para yatırma, para çekme ve bağlılık ödüllerini geçici olarak askıya alması haberleri ile geçirdi. Ayrıca CoinDesk, sorunlu kripto kredi platformu Babel Finance'in yeniden yapılandırma, zorunlu birleşme ve satın almalar konusunda uzman ABD yatırım bankacılığı firması Houlihan Lokey ile anlaştığını bildirdi.


Arjantin'de ekonomi bakanının istifasının ardından yaşanan panikte stabil coinlere ilgi arttı. Büyük kripto borsaları tüketicilerin hafta sonu boyunca ortalamaya kıyasla üç kat daha fazla sabit para satın aldıklarını bildirdi.


Son haftalarda Bitcoin desteğinin 10 bin doların üzerinde bir yere çekilme olasılığına dikkat çeken BitBull'dan DiPasquale, Fed'in Temmuz toplantısında bazı cesaret verici işaretler sunmasının dışında bir toparlanma ihtimali göremediğini söyledi: "Haziran kapanışı çok iyimser değildi ve ayın sonuna yakın Fed toplantısında herhangi bir sürpriz olmadığı sürece Temmuz da dalgalı kalabilir.”

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk