Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güney Kore'de Bankman-Fried'a Milyonlarca Getiri Sağlayan Bitcoin Ticareti

Yerel piyasa gözlemcileri, "Kimchi primi" denilen getirinin dün itibarıyla iki yılın en yüksek seviyesini geçmesine dikkat çekti.

7 Mart 2024 11:01

Güncellenme: 7 Mart 2024 12:25

Yazının yazılması sırasında bitcoin (BTC) çoğu küresel borsada 66.000 doların biraz üzerinde işlem görüyor. Upbit gibi Kore borsalarında 93 milyon won'un üzerinde değere sahip ve bu da mevcut döviz kurlarında 71.000 doları aşıyor.


Bu olay, adını popüler bir Kore yemeği olan fermente lahanadan alan ve yerel Kore borsalarındaki bitcoin fiyatlarının küresel borsalara kıyasla farkını ifade eden "Kimchi primi" olarak adlandırılıyor.


Ticareti ise teoride oldukça basit: Küresel bir borsadan bitcoin satın alabilir, bir Kore borsasına aktarabilir ve Kore wonunda %10 risksiz kâr için satabilirsiniz.


Kimchi priminden avantaj sağlayan kişilerden biri de iflas eden ticaret şirketi Alameda Research ve FTX borsasının kurucusu Sam Bankman-Fried. Bankman-Fried, birkaç röportajda primin 2019 ve 2020'de %50'ye kadar çıktığını ve bu şekilde firmasının günde bir milyon dolara kadar kâr elde ettiğini söylemişti.


Ancak şimdilerde arbitrajdan kazanç elde etmek oldukça zor. Kore'nin sıkı sermaye kontrolleri bulunuyor ve yabancıların ülkeden büyük miktarlarda para çekmesi gün geçtikçe zorlaşıyor. Bu, büyük fonların ticaretten yararlanamayacağı, daha küçük yatırımcıların ise gerekli altyapıya sahip olmayabileceği anlamına geliyor.


Bazı gözlemciler, primin bireysel katılımın bir işareti olduğunu ve varlığa yönelik önemli yerel talep nedeniyle ortaya çıktığını söylüyor.


On-chain analiz firması CryptoQuant'ın kurucusu Ki Young Ju, X gönderisinde "Koreli bireysel yatırımcılar geri dönüyor" yazıyor. "Kore Prim Endeksi (diğer adıyla Kimchi Primi) saf bir bireysel FOMO göstergesidir."CryptoQuant'ın araştırma başkanı Bradley Park da bazı trader’ların ticaretten yararlanmaya devam ettiğini bildiriyor.


Park, "Kimchi primi arttıkça, trader'lar arbitraj fırsatından yararlanacak ve denizaşırı varlıklarını ülkelerine sokacak, bu da Upbit'in bitcoin rezervlerinin artacağı anlamına geliyor. Şubat ayı sonunda mevzubahis rezervlerde önemli bir artış gözlemledik" ifadelerini kullanıyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinarbitrajkimchi primiGüney KoreSam Bankman Fried

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk