Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: ETF Girişlerinin Rekora Ulaşmasıyla Bitcoin 70 Bin Dolar Civarında Seyrediyor

22 Mayıs 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

22 Mayıs 2024 15:54

Güncellenme: 22 Mayıs 2024 16:22

Son Fiyat Hareketleri

Öne Çıkanlar

Bitcoin (BTC), dünkü rallinin ardından hafif bir düşüşle 70.000 dolar civarında seyrediyor. Kripto para piyasasının genel durumunu yansıtan CoinDesk 20 Endeksi (CD20) ise yaklaşık %0,5 düştü. BlackRock'ın spot bitcoin ETF'si (IBIT) dün 290 milyon doların üzerinde giriş kaydetti, bu da 5 Nisan'dan bu yana görülen en yüksek tek günlük giriş oldu. Bu ayın bir önceki zirvesi 16 Mayıs’ta bildirilen 93 milyon dolar olmuştu. ETF’lerin tümü dün toplam 30 milyon dolarlık net giriş kaydetti.


TradingView verilerine göre, ether’in fiyatı pazartesi günü %19’dan fazla arttı ve piyasa değerine 70 milyar dolar daha ekleyerek toplamda 439 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, SOL’un piyasa değerinin neredeyse %90’ına eşdeğer bir kazanca denk geliyor. Kripto para birimindeki keskin artış, ABD’de spot ether borsa fonlarının (ETF) onaylanabileceğine dair umutların yeşermesiyle kaydedildi. Analistler, potansiyel bir ETF’nin ETH’nin SOL gibi rakipleriyle arasındaki uçurumu genişleteceğini düşünüyor. Ayrıca lansman, token’ın ana akım kurumsal benimsemeye açılmasını da sağlayabilir. Şu ana kadar yalnızca bitcoin (BTC) bu ayrıcalığa sahip oldu. Haberin yazılması sırasında ETH fiyatı son 24 saatte yüzde 0,8 düşerek 3,726 dolara geriledi.


Londra Menkul Kıymetler Borsası, bitcoin ve ether ETP'lerini listelemesi için WisdomTree'ye onay verdi. Varlık yöneticisi, FCA tarafından onaylanan izahnamesini alan ilk başvuru sahipleri arasında olduğunu bildirdi. Physical Bitcoin (BTCW) ve Physical Ethereum (ETHW) ETP'lerinin 28 Mayıs'ta işlem görmeye başlaması bekleniyor ve yalnızca profesyonel yatırımcılara sunulacak. Her ikisi de 35 baz puanlık ücret talep edecek. FCA, mart ayında yaptığı açıklamada 2020'de uygulamaya koyduğu yasağın kısmen kaldırılması için profesyonel yatırımcılara yönelik ETP listelemek isteyen finansal kurumlardan gelen taleplere itiraz etmeyeceğini duyurmuştu.


Günün Grafiği

  • Grafik, 2015'ten başlayarak yılın ilk dört ayında (13:00 - 20:00 UTC) gerçekleşen BTC/USDT ticaretinin payını gösteriyor.

  • ABD'de spot ETF'lerin piyasaya sürülmesinin ana akım kurumsal benimsemenin kapılarını açmasıyla birlikte, ABD payı istikrarlı bir şekilde arttı ve 2024'te %46'lık rekor bir seviyeye ulaştı.

  • Kaiko, haftalık bülteninde şunları yazdı: "Yeni ETF'ler, net varlık değerlerini (NAV) hafta içi her gün ABD kapanışında özel kıyaslamalara göre hesaplıyor, böylece arbitraj ve fiyat keşfini artırıyor" dedi.

  • Kaynak: Kaiko

Daha Fazla Oku

    ether etfbitcoin etfwisdomtreegüne bakış

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk