Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: BTC 68 Bin Dolar Civarında Konsolide, IBIT GBTC'yi Geride Bıraktı

29 Mayıs 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

29 Mayıs 2024 15:37

Güncellenme: 29 Mayıs 2024 16:05

Son Fiyat Hareketleri

Öne Çıkanlar

Kripto piyasaları, bitcoin'in (BTC) hafta başında 70.000 dolara yükselmesinin ardından 68.000 dolar civarında konsolide olmuş gibi görünmesiyle birlikte durgunlaştı. BTC, bu yazının yazıldığı sırada 67.800 doların biraz üzerinde fiyatlandırılıyor. CoinDesk 20 Endeksi (CD20) tarafından ölçülen dijital varlık piyasası, bu süre zarfında yaklaşık %0,65 düştü.  ETH de son 24 saatte %2'nin biraz üzerinde düşüşle 3.800 dolar civarında işlem görüyor. Piyasa, geçen hafta SEC'in potansiyel sağlayıcılar tarafından bazı başvuruları onaylamasının ardından ABD'deki spot ether ETF'lerinin listelenmesiyle ilgili detayları merakla bekliyor.


BlackRock'ın spot bitcoin borsa yatırım fonu (ETF), dün 102 milyon dolarlık giriş kaydetmesinin ardından Grayscale'in GBTC'sini geride bırakarak en büyük bitcoin ETF oldu. IBIT, şu an itibarıyla yaklaşık 20 milyar dolar değerinde bitcoin tutuyor. GBTC ise dün kaydettiği 105 milyon dolarlık çıkışın ardından 19,7 milyar dolara sahip. IBIT satın alma faaliyeti de bitcoin ve genel kripto piyasasındaki yükselişle birlikte pozitif bir ivme kazandı. Boğalar, ether (ETH) ETF'lerinin listelenmesinin onaylanması ve ABD siyasi partilerinin kriptoyu desteklediklerini açıklamasıyla olumlu etkilenmeye devam etti. Bu da 15 Mayıs'tan önce epey düşük, hatta sıfır giriş kaydeden ve nisan ayında ilk çıkışını kaydeden IBIT'te ani bir değişime yol açtı.


Broker şirketi Bernstein, dün yayımladığı araştırma raporunda, Riot Platforms'un (RIOT) sektörü konsolide etmeye çalışan en hırslı bitcoin (BTC) madencisi olduğunu, hatta şirketin dünyanın en büyük halka açık madencilik şirketini kurma arzusuna sahip olduğunu bildirdi. Raporda, Colorado merkezli şirketin borcu olmadığı ve bilançosunda 1,3 milyar dolardan fazla nakit ve bitcoin olduğu için madencilik alanını konsolide edecek finansal kapasiteye sahip olduğu belirtildi. Bernstein, ABD'deki bitcoin madenciliği sektörünün, kapasiteyi kontrol edecek yaklaşık beş büyük oyuncuyla konsolide olmasını beklediğini söyledi. Şu anda halka açık 20'den fazla madenci olduğunu da ekledi. Raporda, en büyük bitcoin madencilerinin "uzun vadeli stratejik düzeyini" korumak için birleşme ve satın alma planlarını artırmaları gerektiği vurgulandı.


Günün Grafiği


  • Açık pozisyon sayısına göre ilk 10 kripto para birimi sıralamasına dört meme coin yerleşti. Bu dördü arasında başı 1 milyar dolarla DOGE çekiyor.

  • Meme coin'lerin açık pozisyonlarındaki son artış, PEPE'nin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıyla son birkaç haftadaki yükseliş ivmesinden kaynaklanıyor.

  • Bununla birlikte veriler, meme coin’ler için fonlama oranlarının negatif kaldığını gösteriyor. Bu da pozisyon tutma maliyetine ilişkin düşüş eğilimine işaret ediyor.

  • Kaynak: CoinGlass

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoinblackrockriot platformsDOGE

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk