Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin'in 39 Bin Doların Altına Düşüşü

23 Ocak 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

23 Ocak 2024 17:21

Güncellenme: 23 Ocak 2024 19:03

Son Fiyatlar


Öne Çıkanlar

Bitcoin (BTC), Avrupa iş saatlerinde 39.000 doların altına geriledi ve ABD'de spot borsa yatırım fonu (ETF) onayları beklentisiyle son iki aydaki kazandığı değerin neredeyse tamamını kaybetti. BTC son 24 saatte yaklaşık %5 düşerek iki ayın en düşük seviyesine ulaştı. Piyasa değerine göre en yüksek token’ların likit endeksi olan CoinDesk 20, %7 düştü. CoinDesk’in bildirdiği üzere, bitcoin satış baskısının bir kısmı, son birkaç hafta içinde Grayscale'in GBTC'sinin yaklaşık 22 milyon hissesini elden çıkaran FTX iflas mülkünden yapılan satışlara kadar uzanıyor. On-chain analiz firması CryptoQuant, ETF onayının bir “haberi sat” olayı olacağını iddia eden birkaç karşıt görüşten biriydi. Sermaye piyasalarında popüler olan "haberi sat" terimi, varlık fiyatlarının, kaldıracın ve duyarlılığının fiyatlardaki yükselişe yol açmasını, ancak kısa bir süre sonra düşmesini tanımlıyor. Japonya merkezli kripto borsası bitBank'ın analistleri, CoinDesk'e ABD'deki spot bitcoin ETF'lerinin onaylanmasının gayet iyi fiyatlandırıldığını ve gelişmenin "fiyat için kısa ila orta vadeli bir zirve olması muhtemel" olduğunu söyledi.


İflas eden kripto borsası FTX'in yerel token’ı FTT, CoinDesk'in FTX'in iflas mülkünün Grayscale'in GBTC bitcoin ETF'sinin 22 milyon hissesini elden çıkardığını bildirmesinin ardından pazar trendinin dışında seyretti. CoinDesk'in incelediği veriler, FTX'in bunun çoğunu oluşturduğunu gösteriyor. FTX'in GBTC sahipliğini sıfıra indiren, sattığı 22 milyon hissenin değeri 1 milyar dolara yakın. FTT token’ları FTX'in çöküşünden bu yana spekülatif bir araç olsa da FTX'in yeniden başlatılması veya alacaklı geri ödemeleri planları daha önce kısa süreli fiyat artışlarına neden olmuştu. CoinGecko verilerine göre, FTT işlem hacimleri pazar günkü 22 milyon dolardan 90 milyon dolara yükseldi.


Donald Trump, pazartesi gecesi Laconia, New Hampshire'da düzenlenen bir mitingde merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC'ler) karşıtlığını yineledi ve eski Cumhuriyetçi aday Vivek Ramaswamy'ye atıfta bulundu. Trump, "Vivek şunu söylemişti: Merkez Bankası Dijital Para Biriminin yaratılmasına asla izin vermeyeceğim" dedi. “Daha önce dijital doların özgürlüğe yönelik tehlikeli bir tehdit olduğunu ve federal hükümete paranız üzerinde mutlak kontrol sağladığını da belirtmişti." Dijital varlıklar, 2024 ABD başkanlık yarışında önemli bir konu olmadı ancak ikincil bir konu olarak ilgi odağı olmaya devam etti. Yine de son zamanlarda adayların ayrılmasıyla birlikte tartışmalardaki önemi daha da azalabilir.


Günün Grafiği


  • Grafik, ekim ayından bu yana ether (ETH) için yedi günlük alım eğilimini gösteriyor.

  • Ölçüt, üç ayın en düşük seviyesi olan -%7'ye düştü; bu durum, alıcıların fiyat düşüşlerinden kâr elde etmesine veya bunlara karşı korunma sağlamasına olanak tanıyan satım veya opsiyon eğilimine işaret ediyor.

  • Kaynak: Amberdata

Daha Fazla Oku

    güne bakışBitcoinbtcFTXcbdc

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk