Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin Fiyatlarıyla Birlikte Piyasadaki İşlem Hacimleri de Yükseliyor

8 Şubat 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

8 Şubat 2024 17:41

Güncellenme: 8 Şubat 2024 18:09

Son Fiyat Hareketleri


Öne Çıkanlar

Bitcoin (BTC), 44.000 doların üzerine çıkarak dört haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. 


Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi, günün erken saatlerinde 42.700 dolardan 44.300 dolara yükseldi ve spot bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF) ABD'de işlem görmeye başlamasından bir gün sonra, yani 12 Ocak'tan bu yana kaydedilen en yüksek fiyata ulaştı. CEC Capital'de bir kripto ETP uzmanı olan Laurent Kssis, şunları söyledi: "Bu artış kaldıraç tarafından yönlendiriliyor, BTC sözleşmelerindeki açık pozisyon miktarı 24 saatten kısa bir sürede 982 milyon dolar arttı." Kssis, temkinli olmaya devam ettiğini ve hafta sonu 40.000 dolar seviyesinin test edilebileceğini belirtiyor. "Ancak genel tasfiye, BTC için 45 bin destek bariyerini aşacak küçük bir değer artışına işaret ediyor."


Merkezi kripto borsalarındaki spot işlem hacmi, art arda dördüncü ayda da yükseldi ve bitcoin ETF'lerinin onaylanmasının dijital varlıklara olan ilginin yenilenmesini tetiklemesiyle en son Haziran 2022'de görülen seviyeye tırmandı. CCData'ya göre hacim, aralık ayına göre %4,45 artarak 1,40 trilyon dolara ulaştı. Bitcoin (BTC) fiyatı, 10 Ocak'taki ETF onayına girerken yükseldi, ancak bundan sonra çoğunlukla düştü. CCData, "Merakla beklenen onayın ardından gelen fiyat hareketi, aylardır devam eden yükseliş trendinin sonunu işaret ediyor" dedi. Bununla birlikte Binance, işlem hacmine göre en büyük kripto para borsası olmaya devam ediyor ve hacim ocak ayında %2,73 artarak 473 milyar dolara ulaşıyor. %31,3'lük bir pazar payına sahip olan şirket, CZ’nin istifaya zorlanması ve karşı karşıya kaldığı suçlamalarla birlikte 2023’e nispeten düşük seyrediyor.


JPMorgan (JPM), dün yayımladığı araştırma raporunda BlackRock (BLK) ve Fidelity spot bitcoin (BTC) borsa yatırım fonlarının (ETF'ler), belirli likidite ölçütleri söz konusu olduğunda Grayscale'e göre avantajlı olduklarını söyledi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylandıktan sonra dördüncü haftada Grayscale GBTC’sinin tanık olduğu çıkışlar yavaşlasa da durum çok da farklı değil. JPMorgan’a göre, fonun işlem ücretlerinde kayda değer bir azalma olmadığı sürece yeni ETF’lerin performansını düşürmeye devam edecek. Grayscale, spot bitcoin ETF ihraççıları arasında en yüksek ücreti alan şirket. Spot bitcoin ETF'sine dönüşümünün bir parçası olarak %2'lik yönetim ücretini %1,5'e düşürse de rakip tekliflerden çok daha pahalı. Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki analistler, raporda şunları yazdı: "Ücretlerin de ötesinde, BlackRock ve Fidelity ETF'lerinin iki likidite ölçütü açısından GBTC'ye karşı avantajlı olduklarını unutmamak gerek.” 


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcGrayscalekriptogüne bakış

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 67 Bin Dolar Civarında Sabit, CRV Düşüşte

13 Haziran 2024 15:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk