Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin, ETF Girişleriyle Birlikte 66 Bin Dolara Yükseldi

17 Mayıs 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

17 Mayıs 2024 16:06

Güncellenme: 17 Mayıs 2024 16:33

Son Fiyat Hareketleri


Öne Çıkanlar

Bitcoin (BTC), cuma günü erken saatlerde 66.000 doları aşarak perşembe günü kaydettiği küçük çaplı düşüşü tersine çevirdi. Yazının yazılması sırasında 24 saat öncesine göre %0,4 artarak 66.440 dolar civarında fiyatlandırılıyor. Aynı dönemde CoinDesk 20 Endeksi (CD20) de yaklaşık %1,4 artıyor. Spot bitcoin ETF'lerine girişler bu hafta tekrar pozitife döndü ve art arda dört gün boyunca net giriş kaydetti. Ayrıca bu hafta çok sayıda kurumsal oyuncu, ellerinde BTC ETF tuttuklarını açıkladı, bunlardan biri de Morgan Stanley oldu. Şirket, dün Grayscale'in GBTC'sine 269,9 milyon dolarlık bir yatırım yaptığını açıkladı.


Coinbase (COIN), yayımladığı araştırma raporunda ether'in (ETH) bu yıl boyunca kripto piyasasının genelinden daha düşük performans gösterdiğini, ancak uzun vadeli konumunun güçlü olmaya devam ettiğini ve yukarı yönlü bir sürpriz yapma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi, yıl başından bu yana yalnızca %29 arttı. Bitcoin (BTC) ise aynı dönemde %50,  CoinDesk 20 Endeksi (CD20) %28 arttı. Raporda, ilerleyen dönemde token kilidi açılması veya madenci satış baskısı gibi arzı olumsuz etkileyecek gelişmeler olmadığı vurgulandı. Analist David Han, şöyle yazdı: "ETH'nin merkeziyetsiz finansın (DeFi) merkezi olması, Ethereum Sanal Makinesi'nin (EVM) yaygın olarak benimsenmesi ve layer-2 yeniliklerinin hızla uygulanması, görüşlerimizi destekler nitelikte."


Fantom blok zincirinin FTM token’ı, piyasanın Sonic yükseltmesinin kullanıma sunulmasına olumlu yaklaşması ve protokolde kilitlenen toplam değerdeki artışlar nedeniyle geçen haftanın en iyi performans gösteren token’larından biri oldu. CoinDesk Indices verilerine göre FTM, son yedi günde %13 artışla yaklaşık 81 sente yükseldi. Fantom Vakfı geçtiğimiz birkaç haftadır işlem hızlarını saniyede 2.000 işleme çıkarması beklenen Sonic yükseltmesini kullanıyor.


Günün Grafiği


  • Grafik, altı ay veya daha uzun süredir token bulunduran adreslerin net alım/satım faaliyetini ölçen bitcoin'in "hodler net pozisyon değişimini" gösteriyor.

  • Metrik aralık ayından bu yana ilk kez pozitife döndü. Bu da holder'ların alıcı haline geldiklerini ifade ediyor.

  • Kaynak: Glassnode

Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcCoinbaseFantomFTM

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jamie Crawley

Jamie, çeşitli mecralarda iki yıl boyunca kripto ve blockchain hakkında geniş kapsamlı yazılar yazdıktan sonra Şubat 2021'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Kriptodan uzak olan Jamie, hevesli bir koşucu ve sporla ilgili her şeyin hayranı. Küçük miktarlarda BTC, ETH, ADA ve LTC'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk