Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Güne Bakış: Bitcoin 72 Bin Doları Aşarak Yeni Bir Rekor Kırdı

11 Mart 2024 - Kripto piyasalarındaki son fiyat hareketleri ve gelişmeler.

11 Mart 2024 16:18

Güncellenme: 11 Mart 2024 16:25

Son Fiyat HareketleriÖne Çıkanlar

Bitcoin (BTC), Asya işlem saatlerine göre bu sabah ilk kez 71 bin doları geride bıraktı. Lider kripto para birimi, spot bitcoin borsa yatırım fonlarının ABD'de onaylanmasından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Token, geçtiğimiz hafta ilk kez 70 bin doları aştı. Ether'in (ETH) de 4 bin dolara ulaştığı bu dönemde, piyasayı kapsamlı bir şekilde ele alan CoinDesk 20 Endeksi (20) neredeyse %1 yükseldi. Ralli, Binance dahil olmak üzere öne çıkan birçok borsadaki üç aylık vadeli primi yüzde 25'in üzerine çıkardı. Yüksek prim, cash and carry trader'larının ilgisini çekebilir ve genel piyasa likiditesini artırabilir.


Yükselen bitcoin fiyatları, Güney Kore'de bir kripto ticareti çılgınlığı yarattı ve geçtiğimiz hafta yerel borsalardaki hacimler hisseleri geride bıraktı. Yerel basında çıkan haberlerde, Güney Kore merkezli kripto borsalarındaki işlem hacimlerinin pazar günü 11,8 trilyon won (KRW) yani USD-KRW döviz kuru üzerinden 9 milyar dolar ile rekor kırdığı bildirildi. Cuma günü ise 11,47 trilyon won yani 8,7 milyar dolarlık Güney Kore hisse senedi işlem hacmini kaydedildi. Bu rakam, Upbit (8,8 trilyon won), Bithumb (2,7 trilyon won), Coinone (176,4 milyar won), Gopax (55,2 milyar won) ve Coinone (32 milyar won) dahil olmak üzere Kore'nin en büyük beş won piyasasının toplam işlem miktarına denk geliyor.


CEO ve kurucu ortak Edul Patel, Hintli kripto para yatırım platformu Mudrex'in Hindistan'daki kurumsal ve bireysel yatırımcılara ABD spot bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'ler) sunmayı planladığını söyledi. Patel, CoinDesk ile yaptığı röportajda, "Bu, bireysel yatırımcılar için zaten mevcut olduğundan kurumlar için çok daha değerli" dedi. Patel, ülkedeki bireysel müşterilerin ABD hisse senedi yatırım şirketleri aracılığıyla spot bitcoin ETF'lerine erişebildiğini, ancak Hindistan'da bu hizmeti kurumlara sunan ilk şirket olacağını söyledi. "Bu hizmeti sunan ilk Hintli kripto platformuyuz." Mudrex ilk aşamada dört spot ETF listeleyecek: BlackRock, Fidelity, Franklin Templeton ve Vanguard.


Günün Grafiği


  • Grafik, bitcoin konsolide vadeli işlem piyasasındaki yıllık fonlama oranlarını göstermektedir.

  • Fonlama oranları, fiyatların 71.000 doların üzerinde yeni rekor seviyelere yükselmesiyle Deribit'te %276'ya ulaştı.

  • Yüksek fonlama oranı, aşırı ısınmış bir piyasaya işaret ediyor.

  • Kaynak: Velo Data

Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtckriptogüne bakışmudrex

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk