Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Göstergeler Bitcoin’in Boğa Koşusu Hakkında Ne Diyor?

Bitcoin blok zinciri aktivitesini, madenci akışlarını ve 200 günlük hareketli ortalamayı baz alan temel göstergeler, BTC’nin 2024’te yükselmeye devam edebileceğini gösteriyor.

14 Aralık 2023 13:40

Güncellenme: 14 Aralık 2023 14:10

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi olan bitcoin (BTC), bu yıl yüzde 150'nin üzerinde artarak S&P 500, altın ve ABD doları gibi geleneksel varlıkları önemli bir farkla geride bıraktı.


Bu durum bazı yatırımcıların, özellikle de önceki boğa koşularına tanık olmamış olanların kripto para biriminin değerinden fazla fiyatlandırıldığını düşünmelerine yol açtı ve bu kişiler fiyat düşüşleri beklemeye başladı. 


Puell Çarpanı

Günlük ihraç edilen bitcoin’in ABD doları cinsinden değerini ve bu değerin 365 günlük hareketli ortalamasını baz alan Puell Çarpanı, ölçümlerinde mevcut arzı kullanır. 2020’nin başlarında gerçekleşen son yarılanmadan bu yana madenciler, günde yaklaşık 900 token mint ederler.


Göstergedeki yüksek değerler madencilerin kâr oranının yıllık ortalamaya kıyasla yüksek olduğunu ve dolayısıyla dolayısıyla varlıklarını daha hızlı bir şekilde tasfiye edebileceklerini gösterir. Böylece piyasadaki düşüş baskısına katkıda bulunabilirler.


Geçmişe bakıldığında 4’ün üzerindeki okumaların piyasa zirvelerine denk geldiği görülür ve bu değerler erken boğa döngülerinde 10’a kadar yükselir. 0,5’in altındaki okumalar ise piyasa diplerine işaret eder.


Glassnode verilerine göre, yazının yazılması sırasında Puell Çarpanı 1,53’te seyrediyor ve 4’ün üzerindeki kırmızı bölgenin oldukça altında.Ancak bu değer, Bitcoin blok zincirinin mart ayında gerçekleşmesi beklenen ödül yarılanmasının ardından birikim bölgesine (0,5’in altına) geri dönebilir. Yarılanmayla birlikte blok başına bitcoin sayısı 6,5 BTC’den 3,25 BTC’ye düşecek.


Blockware Intelligence analistleri, son haftalık bültenlerinde şu ifadeleri kullanıyor: “Blok zincirindeki yarılanmayla birlikte BTC miktarı da yarılanacağından, metriğin hızlıca toparlanmasının tek yolu BTC fiyatının hızla artması olacak.”


MVRV-Z Skoru

Bitcoin'in piyasa değeri-gerçekleşen değer (MVRV) oranının Z-skoru, varlıkların piyasa değerinin gerçekleşen veya gerçeğe uygun değerinden kaç standart sapma kadar farklı olduğunu gösterir.


Piyasa değeri, dolaşımdaki toplam token sayısının mevcut piyasa fiyatı ile çarpılmasıyla elde edilir. Gerçekleşen değer ise tüm bitcoin’lerin zincir üzerinde en son aktarıldıkları fiyat değerinin dolaşımdaki coin sayısına bölünmesiyle hesaplanır. Metrik, dolaşımdan çıkarılan paraları kapsamaz ve genellikle, ağın gerçeğe en uygun değerini yansıttığı söylenir.Gösterge, piyasa değerinin gerçekleşen veya gerçeğe uygun değerden farklı olduğu standart sapma sayısını ölçer.


Yazının yazılması sırasında 1,6 değerini gösteren Z Skoru, kripto para biriminin aşırı fiyatlandırmadan uzak olduğunu ifade ediyor. Yani birkaç analistin de söylediği gibi, bitcoin gelecek yıl da yükselmeye devam edebilir.


8’in üzerindeki Z skorları aşırı fiyatlandırmaya ve boğa piyasası zirvelerine işaret ederken, negatif değerler ıskontolu fiyatlara ve ayı piyasasının diplerine işaret eder.


Mayer Çarpanı

Bitcoin yatırımcısı ve podcast sunucusu Trace Mayer tarafından geliştirilen Mayer Çarpanı, bitcoin'in piyasa fiyatı ile 200 günlük basit hareketli ortalaması (SMA) arasındaki farkı ölçer.


Gösterge, mevcut fiyatları 200 günlük SMA ile karşılaştırarak aşırı alım ve aşırı satım koşullarını belirlemeye yardımcı olur. Varsayılana göre piyasa, uzun süreli yükseliş/düşüş eğilimlerinin çarpanı 2,4'ün/0,5'in altına indiğinde kendi normaline (200 günlük SMA’sına) geri döner.


Yazının yazılması sırasında 1,404’ü gösteren metriğe göre, bitcoin’in 42 bin 937 dolarlık fiyatı 200 günlük SMA’sının (30 bin 563 dolar) 1,4 katı.


Bu da demek oluyor ki bitcoin’in 200 günlük SMA’sına göre aşırı alım gördüğünü söyleyebilmemiz için daha çok var. Daha Fazla Oku

    Bitcoinbtcteknik analizkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Coinbase: Yarılanma Sonrası Kripto Piyasasının Kaderini Makro Faktörler Belirleyecek

21 Nisan 2024 12:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk