Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

'Fed'in Sıkı Para Politikası Devam Eder mi?' Endişesi Piyasayı Geriyor

Bitcoin son altı gündür tutunduğu 17 bin dolar seviyesinde direncini kaybetmemeye çalışıyor, piyasada kırmızı bir görünüm söz konusu

6 Aralık 2022 10:35

Güncellenme: 6 Aralık 2022 10:46

Piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli kripto parası Bitcoin son altı gündür tutunduğu 17 bin dolar seviyesinde direncini kaybetmemeye çalışıyor: Son 24 saatte yüzde 1,7’lik değer kaybı yaşayan Bitcoin şu sıralar 17 bin 007 dolardan işlem görüyor.


Ethereum’daki aşağı yönlü hareketlilik ise Bitcoin’e kıyasla daha sert yaşanıyor: Dünden beri yüzde 2,52 değer kaybeden Ethereum şu anda 1,262 dolara gerilemiş durumda.


Hafta sonunu yüksek moralle geçiren ve yeni haftaya da bu minvalle giriş yapan kripto piyasasında bugün karamsar bir tablo var. Makroekonomik taraftan gelen kafa karıştırıcı verilerin bu olumsuz görünümde söz sahibi olduğunu söylemek gerek. Pazartesi günü ABD’den gelen Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) verileri beklentilerin üzerinde sağlam gelerek ekonominin “yeterince soğumadığını” gösteren bir indikatör olarak öne çıkıyor. Halbuki ABD Merkez Bankası (Fed) yaptığı faiz artırımlarıyla ekonomiyi soğutmak ve böylece enflasyonu dizginlemeyi amaçlıyor.


Fed parasal sıkılaştırmaya daha devam eder mi?


CoinDesk’e konuşan trading şirketi Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya “Bitcoin’in son birkaç gündür elde ettiği kazanımlar ISM verilerinden kaynaklı Fed’in parasal sıkılaştırmayı daha da devam ettirmek zorunda kalacağına dair endişelerle gölgelenmiş durumda” diye konuşuyor.


ISM verilerinin etkisi kriptoda olduğu kadar hisse senedi piyasalarında da kendini gösteriyor: Teknoloji odaklı borsa Nasdaq dünü yüzde 1,93’lük, Dow Jones yüzde 1,4’lük ve S&P 500 de yüzde 1,79’luk düşüşle kapamış durumda.


Kripto piyasasında son 24 saatin en çok kaybettiren kripto paralar arasında Crypto.com (CRO) yüzde 7,96’lık değer kaybıyla başı çekerken, Sun Token (SUN) yüzde 6,26’lık, Joe (JOE) yüzde 6,2’lik, Ren (REN) yüzde 5,53’lük, dYdX (DYDX) yüzde 4,98 ve Secret (SCRT) ise yüzde 4,87’lik değer kaybetmiş durumda.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BNB Chain, opBNB Yol Haritasını Paylaştı

29 Kasım 2023 23:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk