Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed’in Faiz Kararı Öncesi Piyasalar Yay Gibi Gergin

Bitcoin, Ethereum ve diğer büyük kripto paralar ABD Merkez Bankası’nın bugün TSİ 21.00’da açıklayacağı faiz kararı öncesi düşüşte

21 Eylül 2022 09:52

Güncellenme: 21 Eylül 2022 10:41

ABD’de ekonomik aktivitenin yavaşladığı ve enflasyonun (bilhassa çekirdek tüketici fiyat endeksinin) yüksek gelmesiyle Fed’in parasal sıkılaştırma dahilinde 75 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali kimse için sürpriz olmayacaktır. Geçtiğimiz haftalarda Fed yetkililerinden gelen enflasyonu dizginlemek adına faiz silahına başvurulacağına dair açıklamaların ardından piyasa 75 baz puanlık artışı fiyatlamaya başladı bile.


Dünden beri görece dalgalı bir performans sergileyen işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin yüzde 2,59’luk değer kaybı yaşayarak 18,869 dolardan işlem görüyor. Blokzincir altyapısını değiştirerek artık yüzde 99 daha az enerji tüketen Ethereum her ne kadar uzun vadede umut vadetse de fiyatı zayıf makroekonomik veriler ışığında değer kaybetmeye devam ediyor: Son 24 saatte yüzde 2,26’lık düşüş yaşayan Ethereum 1,324 dolara geriledi. Ethereum’un fiyatı çok değil sadece bir hafta önce 1,700 dolar seviyesine kadar dayanmıştı.


“Kurumsalların kriptoya girişi normalleşecek”

Kripto piyasası ve hisse senedi piyasaları arasındaki pozitif korelasyon ise devam ediyor. NASDAQ, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri yüzde 1’erlik kayıplarla dünü kapadılar. Geçen ay dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, kripto para borsası Coinbase aracılığıyla kurumsal müşterilerine kripto alım-satım hizmeti vereceğini açıklamıştı. Geleneksel finansın yerleşik kurumsal oyuncularının kriptoya yönünü çevirmesi anlamına gelen bu gelişmenin ardından dün de NASDAQ’dan benzer bir haber geldi. New York merkezli teknoloji borsası kurumsal müşterilerine Bitcoin ve Ethereum saklama hizmeti verecek. Tüm bu gelişmelerle birlikte yatırımcılarda kripto piyasasının geleneksel finansla paralel hareket edeceğine dair genel bir kanı söz konusu. Ancak aksi düşünenler de var: CoinDesk’e konuşan kripto varlık yönetim şirketi Hashdex’in büyümeden sorumlu yöneticisi Bruno Ramos de Sousa, “Kurumsalların kriptoya gösterdiği ilgiye dair haberlerin giderek daha fazla çıkmasıyla fiyata etkisinin daha azalacağını düşünüyorum. Kurumsal oyuncuların kripto alanına girmesinin bir noktadan sonra normalleşeceğini öngörüyorum” diyor.


Son 24 saatte en çok kazandıran kripto para yüzde 5,33’lük artışıyla XRP olurken, Mobox (MBOX) yüzde 4,22, WazirX (WRX) yüzde 3,89, EOS yüzde 1,59, PancakeSwap (CAKE) yüzde 0,8, Stellar (XLM) ise yüzde 0,63 değer kazandı.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk