Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

Fed’in Faiz Açıklaması Bitcoin için Ne Anlam İfade Ediyor?

2019’da yaşananlar Fed yetkililerinin faiz artırım döngüsünde duraklama sinyali vermesiyle bitcoin’in yükseleceğini gösteriyor.

12 Ekim 2023 14:10

Güncellenme: 12 Ekim 2023 14:55

Tarih her zaman tekerrür etmese de finansal piyasalarda durum böyledir.


ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin son açıklamaları, bitcoin’in (BTC) yüzde 300’ün üzerinde arttığı 2019’u akıllara getiriyor.


Fed, 2022'nin başından bu yana enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını 525 baz puan artırdı. Likidite sıkılaştırma döngüsü adı verilen bu süreç, bitcoin de dahil olmak üzere risk varlıkları için büyük acılara sebep oldu.


Bu hafta ise yetkililer faiz oranlarının düşeceğine dair sinyaller verdi. Atlanta Fed Bankası Başkanı Raphael Bostic ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, merkez bankasının faiz oranlarını daha fazla artırması gerekmeyebileceğini söyledi. Haber platformu Reuters’a göre, Dallas Fed Başkanı Lorie Logan ve Fed Başkanı Christopher Waller, artan Hazine getirilerinin işleri yoluna koyduğunu ve başka bir faiz artırımına olan ihtiyacı önlediğini savundu.


Bu yorumlar, piyasanın merkez bankasının korkunç sıkılaştırma döngüsünün temmuz ayında sona erdiğine ve bankanın önümüzdeki aylarda makroekonomik durumun nasıl gelişeceğini görmek için bekleyeceğine dair inançları güçlendirdi.


Fed'in üç yıl süren önceki faiz döngüsü, oranların Aralık 2018'de %2,5 ile zirve yaptığını gördü. Bunun üzerine merkez bankası yedi ay boyunca bekle ve gör politikasını benimsedi. Aralık 2018’de dibe vuran bitcoin, Haziran 2019’un sonunda 13,880 dolara yükseldi.


Diğer bir paralellik ise, Fed'in sıkılaştırma döngüsündeki son duraklamanın, tıpkı dört yıl önce olduğu gibi, Bitcoin blok zincirinin madencilik ödülü yarılanmasından birkaç ay önce gelmesi.


Matrixport’un araştırma ve strateji başkanı Markus Thielen, geçtiğimiz hafta şunları söyledi: “Fed 2019’daki faiz artırım döngüsünü tamamladığında yedi aylık bir bekleme sürecine girdi. Bu dönemde de bitcoin etkileyici bir şekilde yüzde 325 artarak inanılmaz bir ralli yaşadı. Şu anki paralellikler göz önüne alındığında, Fed’in faiz artırım döngüsünün Temmuz 2023’te tamamlanmış olması kuvvetle muhtemel.”Başka bir deyişle, eğer durumlar aynı ilerlerse bitcoin’de yeniden bir yükseliş bekleniyor. CoinDesk verilerine göre, piyasa değerine göre lider kripto para birimi, şu anda 26,750 dolar civarında seyrediyor ve bu da yılın başından beri yüzde 62 arttığını gösteriyor.


Daha Fazla Oku

    BitcoinbtcMerkez BankasıFaizEnflasyon

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BlackRock, Grayscale ve Daha Birçok Şirket Ether ETF Dosyasını Güncelledi

23 Mayıs 2024 11:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk